AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

İçindekiler

Google tarafından desteklenen ve açık kaynak kodlu bir yazılım olarak bilinen “Google AMP” yani “Accelerated Mobile Pages” terimi hızlandırılmış mobil sayfaların kısaltması olarak kullanılmaktadır. Türkçeye çevrildiğinde ise yine bu ifade “hızlandırılmış mobil sayfalar” şeklinde ifade edilmektedir.

hizlandirilmis mobil sayfalar 1

Google AMP Nedir?

AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar), Google tarafından 2015 yılında tanıtılan bir teknoloji olup, mobil web sayfalarının daha hızlı şekilde açılmasını sağlayan bir inovasyondur. Google’ın açıklamalarına göre mobil arama yapmanın bilgisayarda arama yapmayı geride bıraktığı bir dönemde mobil odaklı sitelerin ve mobildeki açılış sürelerinin önemi arttı. Bu nedenle Google, mobil kullanıcıların dikkatini çeken ve sitelerin hızını ön planda tutan bir çalışma başlatarak AMP teknolojisini geliştirdi. Mobil kullanıcıların yüzde 30-35’i sitelerin normalden daha uzun sürede açılması durumunda siteden çıkmadan önce beklemeyi tercih etmemektedir.

Bu farkındalıkla Google, özellikle ağır JavaScript ve görsel kod içeren siteleri basitleştirmek amacıyla Hızlandırılmış Mobil Sayfalar teknolojisini hayata geçirdi ve bu alanda büyük başarı elde etti. Yüksek trafikli, yüksek kaliteli siteler için AMP geçişi zorunlu olmasa da özellikle SEO kriterlerinde site hızının kritik bir öneme sahip olduğunu bilen pek çok orta ölçekli web sitesi, AMP teknolojisine geçiş yaparak avantaj elde etti. Genel olarak Google tarafından desteklenen AMP, mobil kullanıcılara daha hızlı açılan kodları sadeleştiren bir teknolojidir.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Ne İşe Yarar?

Restoranlar, günümüzde lezzetin yanı sıra hızlarıyla da öne çıkan bir rekabet dünyasında faaliyet göstermektedir. University of Missouri İşletme Fakültesi tarafından 2018 yılında gerçekleştirilen bir araştırma, bu eğilimi net bir şekilde ortaya koymaktadır. Araştırmaya katılan deneklerin yüzde 96’sı, restoran tercihlerinde lezzetten çok servis hızına odaklandıklarını ifade etmiştir. Bu noktada Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, beklenen hız ve pratik kullanım avantajlarıyla öne çıkmaktadır. Sunulan yemeklerin ortalamada lezzetli olmasının yanı sıra web sitelerinin hızlı gezilebilir olması da müşterilere hızlı bir internet deneyimi sağlamaktadır.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, görsel doyuruculuktan uzaklaşarak sade ve nitelikli bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Göz alıcı grafiklerden arınmış olması, hızlı erişimi kolaylaştırarak kullanıcıların taleplerine anında cevap verilmesini sağlar. Ayrıca mobil uyumlu sitelerde sıklıkla karşılaşılan grafiksel hataları minimum seviyeye indirerek müşterilere sorunsuz bir gezinti imkânını beraberinde getirir. Bu yaklaşım, yanlışlıkla yapılan tıklamaların da önüne geçerek kullanıcıların zamandan tasarruf etmesine yardımcı olmaktadır.

AMP Kullanan Siteler Neden Daha Hızlıdır?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar teknolojisinin kullanımı, web sitelerinin hızını artırma konusunda önemli avantajlar sunmaktadır. Bu etkinliğin en temel nedeni, Google tarafından doğrulanan AMP sayfalarının Google önbelleğinde barındırılmasıdır. Bu özel önbellekleme sistemi, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar teknolojisini kullanan sitelerin Google’ın kendi güçlü sunucularından veri çekmesine olanak tanır. Bu sayede siteler kendi barındırma sunucularındaki hız sorunlarından bağımsız olarak Google’ın güçlü altyapısından yararlanarak hızlı bir şekilde yüklenir.

Google, farklı bir CDN (İçerik Dağıtım Ağı) sistemi kullanarak ziyaretçilere en yakın fiziksel sunucudan veri iletimini sağlamaktadır. Bu da kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artırır. Google AMP ile oluşturulan sayfalar, bu sayede sadece hızlı değil aynı zamanda istikrarlı bir performans gösterir. Barındırıldıkları sunucunun hız problemlerinden etkilenmeyen bu siteler, ziyaretçilere seri ve sorunsuz bir gezinti deneyimi yaşatır.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar teknolojisinin bir diğer önemli avantajı, sayfaların grafik açısından basit oluşudur. Bu teknoloji, öncelikle okunabilir içeriğe odaklanır ve gereksiz grafik dosyalarını yüklememe avantajına sahiptir. Bu özellik, sayfaların hafif olmasını sağlayarak daha hızlı yüklenmelerini mümkün kılar. Kullanıcılar, bilgiye hızlı bir erişim sağlayan ve gereksiz görsel unsurları minimumda tutan bu harika teknoloji ile daha olumlu bir web deneyimi yaşarlar.

hızlandırılmış mobil sayfalar

AMP Kullanmanın Faydaları

Kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye çıkarmak ve daha hızlı yüklenen mobil sayfalar AMP ile mümkündür. Peki Hızlandırılmış Mobil Sayfaları kullanmanın faydaları nelerdir?

Olumlu Ayrıcalık

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar teknolojisini kullanmanın en önemli avantajlarından biri, mobil arama sonuçlarında bu teknoloji ile harmanlanan sitelere tanınan olumlu ayrıcalıktır. Aynı kalitede olan iki web sitesi arasında AMP teknolojisini benimseyen sayfalar, arama sonuçlarında öncelikli olarak yer alır. Bu durum daha fazla ziyaretçi, prestij ve dolayısıyla gelir anlamına gelir. Eğer henüz sitenizin Hızlandırılmış Mobil Sayfalar sürümü yayında değilse bu sorunu bir an önce çözmeniz önerilmektedir.

Mobil Arama Sonuçlarında Üst Sıralarda Yer Almak

Gün geçtikçe mobil cihazlarla yapılan web site ziyaretleri, masaüstü cihazlara göre artmaktadır. Bu nedenle sitenizin AMP teknolojisini benimsememesi, ziyaretçi sayılarınızın artmamasının ya da düşmesinin muhtemel tek nedenidir. Bu rekabetçi dijital dünyada ayakta kalmak ve öne çıkmak için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar teknolojisini kullanmak, sitenizin mobil arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayacak ve böylece daha fazla kullanıcı çekecektir.

Kullanıcı Deneyimi İyileşir

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, kullanıcı deneyimini hızlandırır ve sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar. Bu da ziyaretçilerin sitenizde daha uzun süre kalmasına ve içeriği tüketmelerine olanak tanır. Ayrıca mobil cihazlarda daha iyi performans gösteren siteler, kullanıcı memnuniyetini artırarak marka prestijinizi güçlendirir. Bu nedenle sitenizin Hızlandırılmış Mobil Sayfalar sürümünü oluşturmak ve yayına almak, dijital markanızı güçlendirmek ve mobil arama sonuçlarında öne çıkmak için çok önemli bir adımdır.

AMP Site ile Reklam Gösterimi Yapılabilir Mi?

Reklam geliri elde etmek isteyen webmasterların en yaygın sorularından biri, uzun bir süre AMP sitelerinde popüler reklam borsalarına, özellikle Google Adsense gibi reklamların nasıl gösterileceği yönündeydi. Birkaç yıl öncesine kadar bu konuda önemli zorluklar yaşanmaktaydı. Ancak günümüzde WordPress kullanan web siteleri için Ad Inserter adlı eklenti, AMP sayfalarında desteklenen çeşitli reklam türlerini göstermeyi mümkün kılmaktadır. Bu kullanıcı dostu eklenti, Google Adsense ve diğer pek çok reklam platformuna ait reklam kodlarını kolayca entegre etmenize imkân tanır.

Ayrıca kodlama bilginiz varsa Hızlandırılmış Mobil Sayfalar üzerinden reklam kodlarınızı manuel olarak da yerleştirebilirsiniz. Ad Inserter sayesinde reklamlarınızı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ile uyumlu bir hâle getirmek ve web sitenizin gelir potansiyelini artırmak oldukça basit bir duruma gelmiştir. WordPress kullanıcıları için özellikle avantajlı olan bu eklenti, reklam gösterimlerini optimize etmek isteyen webmasterların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Bu sayede reklam gelirlerinizi artırabilir ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemeden bu teknoloji ile desteklenmiş sitelerinizde reklamlarınızı başarılı bir şekilde sergileyebilirsiniz.

WordPress Tabanlı Sitelere AMP Nasıl Kurulur?

WordPress alt yapısını kullanan web siteleri için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar versiyonlarını yayınlamak oldukça kolaydır ve bu işlem için herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmamaktadır. Sadece iki eklenti kurarak, sayfalarınızı hızlandırılmış mobil formatında sunabilirsiniz. Bu eklentiler, AMP ve WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar‘dır.

amp kurulumu

Bu eklentileri kurduktan sonra sayfalarınız otomatik olarak AMP formatında yayınlanır ve bu sayede kullanıcılarınıza daha hızlı ve başarılı bir mobil deneyim sunabilirsiniz. Ek olarak bu işlemi sadece bir tıklama ile gerçekleştirebilir ve Google Analytics hesabınızı eklentilerle kolay bir şekilde entegre edebilirsiniz.

Eğer SEO stratejinizde Yoast SEO gibi popüler bir eklentiyi kullanıyorsanız endişe etmeyin. Yoast SEO & AMP entegrasyonunu sağlayan Glue for Yoast SEO & AMP eklentisi sayesinde Yoast’ın özelliklerini AMP sayfalarınızda da kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sayede SEO konusundaki başarılı stratejinizi AMP destekli sayfalarınız için de sürdürebilir ve web sitenizin erişilebilirliğini artırabilirsiniz.

AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
AMP Nedir? Ne İşe Yarar? hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.