5 Adımda Etkili Backlink Oluşturma Stratejileri ile Tanışın!

İçindekiler

Backlink, internet sitesi otoritesi ve SEO performansını ciddi oranda belirleyen bir faktördür. Google’da performans için backlink oluşturma stratejileri uygulanmalı. Üstelik bu tek seferlik değil, sürdürülebilir hale getirilmeli. Konuyla alakalı, kalitesi yüksek, otoritesi sağlam ve doğru yöntemle yönlendirilmiş her backlink, bağlantıyı alan sitenin arama motorları nezdinde güven kazandırır.

Backlinkler, internet sitesi ile tanışan herkesin ilk önüne çıkacak unsurlardan biridir. Temel olarak bir siteden başka bir siteye köprü oluşturmak için yapılan uygulamaya denir. Bu çoğunlukla metin ya da görsel üzerinden yapılmaktadır.

Arama motorları arasında dünyada zirve son 20 yıldır Google platformunda. Elbette içerik üreticiler için başlıca kerteriz noktası Google algoritmaları. Bu arama motoru için sıralama belirlemede onlarca faktör bulunur. Backlink oluşturma da bunlardan biri ve hatta en önemlisidir. Peki ama backlink stratejisi oluştururken nelere dikkat edilir? Backlink stratejisi nedir? Nasıl oluşturulur? Sıfır Yazılım size rehber olacak bir makale hazırladı. Keyifli okumalar dileriz.

Etkili Backlink Oluşturma Stratejileri

Backlink Stratejisi Nedir?

Bir web sitesinin diğer bir siteden alacağı backlinkleri ya da diğer adıyla URL yönlendirmelerini yönetme sanatına backlink oluşturma stratejileri denir. Temel olarak yönetme ve optime etmeye dayanır. Doğru yapılırsa sitenin kalitesi artar. Hatalı ya da ihmale dayalı bir strateji ise içeriklerin Google’da performans alamamasını tetikler.

Backlinkler, sitelerin sayfa otoritesini ve domain kalitesini arttırır. Bunu sağlamak için gelişigüzel yönlendirmeler yerine, önceden planlanmış, araştırılmış ve analiz edilmiş bir konsept uygulanmalı. SEO uzmanları uyarıyor: Markanızın kalitesini ve güvenirliğini arttıracak URL yönlendirmeleri yapın!

Doğal ve Verimli Bir Backlink Stratejisi Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO (arama motoru optimizasyonu) birçok farklı stratejinin bir araya gelerek oluşturduğu çalışma bütünüdür. Her bir alt kolu kendi içerisinde komplike varyasyonlara ayrılır. Backlink oluşturma stratejileri için de bu komplikasyondan bahsetmek mümkün. Bu yüzden nasıl yapılır sorusunun yanıtından önce, nelere dikkat edilmesi gerektiği bilinirse, hata yapma oranı minimize edilecektir. Backlink çalışması yapmadan evvel muhakkak şu unsurları aklınızın bir köşesinde bulundurun:

  • Kaliteli ve İlgili Kaynak Kullanılmalı: Alacağınız yönlendirme yaptığınız iş ya da ürettiğiniz konu ile doğrudan alakalı olmalı. Örneğin parke işiyle uğraşan bir firma gezi temalı siteden backlink almamalı.
  • Organik Backlink Alınmalı: Arama motorları suistimalleri er ya da geç anlar ve cezalandırır. Her zaman doğal linklere yönelin ve spam stratejilerden kaçının.
  • Sürdürülebilir Çalışılmalı: Backlink çalışması bir anda yapılıp biten bir şey değil. Zamana yayılmalı ve sürdürülebilir bir çalışma planlanmalı. Sabır ve istikrar en önemli paroladır.
  • Diversifikasyon: Bu terim farklı kaynaklardan link yönlendirmesi almak demek. Yani tek bir siteden sürekli backlink almak size fayda sağlamaz. Çeşitliliği arttırın.
  • Anchor Konsept Çalışın: Gelen bağlantıyı tanımlayan metne Anchor denir. Bağlantı metinleriniz zengin ve çeşitlilik sahibi olmalı. Aynı kalıp metinler ile strateji belirlemeyin.
  • Etik Kuralla Uyun: Kesinlikle Black Hat SEO uygulamalarından kaçınmalısınız. Kısa dönemde performans alsanız da uzun vadede sitenizin zarar görmesi kesindir.

Yukarıdaki temel faktörlerden bir veya birden fazlasını geçmiş dönemde yaptıysanız, sitenizde zararlı URL’ler var demektir. Daha önce kaleme aldığımız Zararlı Linklerin Tespiti ve Bağlantı Reddetme Rehberi yazımıza göz atarak bu sorundan da kurtulmanız mümkün.

Etkili Backlink Oluşturma Stratejileri

En Etkili Backlink Oluşturma Stratejileri ile Tanışın!

Çoğu site yönetici ve içerik üreticisi backlink stratejisi oluşturmak istese de bunun nasıl mümkün olacağı yönünde bir fikre sahip değil. Temel unsurlar bilinmesi halinde esasen bu süreç son derece verimli ve pratik bir şekilde yönetilebilir. Profesyonel manada destek almak için Sıfır Yazılım ekiplerine ulaşabilirsiniz. Kendi çabalarınızla da yapabileceğiniz temel 5 adımı hazırladık. Bunların her birini uyguladığınızda sağlıklı ve organik backlink oluşturma stratejilerine sahip olacaksınız. O hal de vakit kaybetmeden başlayalım…

1.      Doğal ve Organik Backlink Alın

2024 SEO çalışmalarında en değerli backlink türü, tamamen doğal kaynaklardan gelen URL yönlendirmeleridir. Bu da kaliteli ve okuyucular tarafından paylaşılabilir verimde makaleler ile mümkün olabilir. Bu da bizi başlangıç noktasına yani SEO Uyumlu İçerik Üretmenin 10 Altın Kuralı konusuna götürüyor. Kaliteli içerik her zaman doğal ve ücretsiz backlink almanın formülüdür.

Paylaşılabilir içerikler üretmek için öncelikle kullanıcı beklentileri iyi analiz edilmeli. Hedef okuyucu ne gibi beklentiyle arama motoru kullanır bilinmeli. Bilgi mi istiyor? Ürün inceleme niyetinde mi? Yoksa markayı tanımak mı istiyor? Doğru sorulara doğru cevaplar verilirse, hedef kitlenin de amacı tespit edilir.

2.      Otorite Puanı Yüksek Sitelerin Backlinklerine Yönelin

Arama motorları, kullanıcılarının önüne doğru siteleri çıkarmak için, web sitelerini belli kriterlerde değerlendirir. Buna da otorite denir. Haliyle yüksek otoriteye sahip sitelerden backlink almak, SEO performansını ciddi oranda arttırabilir. Onlara duyulan güven, kendi sitemizin de güven oranını arttıracaktır.

Günümüzde otorite puanı yüksek milyonlarca site var. Genel olarak DA +20 üstü PA ise +40 üstü değerdeki sitelere “iyi” demek mümkün. Wikipedia, Booking, İMDb, İnstagram, Ekşi Sözlük gibi platformlar burada örnek olarak gösterilebilir.

3.      İçerikle Alakalı Backlink Kullanın

En doğru backlink oluşturma stratejilerinden biri de şüphesiz içerikle alakalı çalışma yapmak. Yani diğer bir anlatımla sitenin ve içeriğin temasına uygun başka web sitelerinden URL yönlendirmesi almak ziyadesiyle faydalı oluyor. Şöyle örneklendirelim: Eğitim sitesi için herhangi bir finans sitesinden link almak önerilmez. Etkisi de düşük olur. Bunun yerine yine eğitim konsept sayfalara yönelinmesi SEO uzmanları tarafından önerilmektedir. Öncelikli tercih “Niş site” olması yönünde.

4.      Guest Blogging Stratejisi Oluşturun

Backlink stratejisinde pek bilinmeyen ancak etkisi yüksek çalışmalardan biri de “Guest Blogging” stratejisidir. Bu kavram temel olarak şunu ifade eder: başka bir sitede içerik yayınlayarak backlink elde etmek. Ancak bunun da belli dikkat edilmesi gereken hususları var. Yayın yapılacak sitenin kurallarına uyulmalı ve en önemlisi içerik yüksek kalitede hazırlanmalı. Ayrıca bağlantılar yazı içerisine doğal şekilde yerleştirilmeli. Bu hususta genelde yapılan bir hata var: içerikte link geçirmeyip içeriğin sonuna link koymak. Bu yöntem önerilmez.

5.      Sosyal Medya Paylaşımı Yapın

Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlar etkili bir backlink alma yöntemidir. Facebook, Reddit, Twitter gibi sosyal medya araçlarında kaliteli içerik paylaşımları yaparak site otoritesinin artmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Etkili Backlink Oluşturma Stratejileri

Backlink Oluşturma Stratejileri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kapsamlı bir şekilde backlink oluştururken nasıl bir yol haritası izleneceğini anlattık. Şimdi en çok merak edilen birkaç soruya cevap vereceğiz.

a)     Basın bülteni ile backlink verimi alınır mı?

Haber değeri taşıyan içerikler için basın bülteni kullanımı yapılabilir. Bu yöntem ile backlink alımından verim sağlanır.

b)     Backlink oluşturma stratejileri neden önemli?

Google sıralamasında iyileşme, otorite ve güven inşası, trafik arttırma ve rekabet üstünlüğü için önemlidir. Buna daha onlarca pozitif etki sıralamak mümkün. Elbette doğru strateji ile tüm bunlara sahip olunabilir.

c)      Kalitesiz backlink zarar verir mi?

Backlink oluşturma stratejilerinin riskli yönleri de var. Bunun başında hatalı çalışma yapmak, spam sitelere yönelmek ve Black Hat SEO gibi uygulamalara girişmek geliyor.

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
5 Adımda Etkili Backlink Oluşturma Stratejileri ile Tanışın! hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.