Sosyal İmleme Nedir? Sosyal İmleme İçin 6 Site Önerisi

İçindekiler

Web sitelerinin indeks ve backlink stratejisinin önemli unsurlarından olan sosyal imleme, 2003 yılından günümüze ulaşmış bir terimdir. Başta Google olmak üzere tüm arama motorlar, belli paradigmalara göre çalışır. İçeriğin güncel ve özgün olması, backlink bulundurması, sayfa hız ve SEO optimizasyonu gibi birçok etken arama motorlarının sıralamada temel belirleyici etkenleri. İmleme çalışmaları da bu sürecin pek bilinmeyen ancak önemli çalışma stratejilerinden biridir.

Sosyal medya imleme uygulamaları, web sitesi yöneticileri tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Bilinçli ve doğru yöntemler ile yapıldığında siteye etkisi gülü olur. Aynı zamanda markanın doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlar. Buradan imleme tekniğinin ok yönlü bir strateji sunduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Pazarlama süreçleri büyük oranda dijitalleşince “imleme” tekniği daha da önem kazandı. Keza, arama motorları algoritmalarında bu motivasyonu arttırınca, sektörel ya da bireysel her site için uygulanması zorunla hale dönüştü. Süreçte rehberiniz olsun diye Sıfır Yazılım markası olarak merak ettiğiniz şu sorulara yanıt vereceğiz: Sosyal imleme nedir? Nasıl uygulanır? Hangi sosyal platformlar üzerinden imleme yapılır? Faydaları ne? Keyifli okumalar diliyoruz…

Sosyal İmleme

Sosyal İmleme Nedir?

Arama motorlarına hemen her saat milyonlarca veri girişi oluyor. Böylesine devasa veri havuzu yani literatürdeki tabiri olan “Big Data” içinde kişinin aradığını bulması, içerik üreticilerinin yaratacağı farka ve algoritmalara uyumluluğuna bağlı. İşte “imleme” terimi de buradan yola çıkarak bulundu. Sosyal medya platformları ilk olarak 1996 tarihinde faaliyetlere başlamış olsa da, imleme tekniği 2003 yılında hayatımıza girdi.

Stratejiyi daha iyi anlamak için önce kelimenin kökenine bakmakta fayda var. İmleme, Türkçe kökenli bir kelime olup TDK üzerinde “işaretleme, akılda tutma” manasına gelir. Teknolojide kullanılma sebebini aslında bu kelime çok güzel özetliyor.

Web sitelerinin hızlı indeks, kaliteli backlink ve arama motorunda güç elde etmek için yaptığı, “anahtar kelime” ve “hashtag” kullanımıyla içerikleri hedef kitleye ulaştıran stratejiye sosyal imleme denir. İngilizce “Social Bookmarking” ismiyle bilinir. Büyük imleme uygulamaları üzerinden URL ve anahtar kelime paylaşımı ile gerçekleşir.

Wikipedia: Sosyal İmleme

Sosyal İmleme Ne İşe Yarar?

Sosyal imleme önemli bir reklam stratejisidir. Ancak çoğu site yöneticisi bu kavramı “içeriği daha çok kişiye ulaştırma” odaklı düşünüyor. Oysa durum tam tersi. Ana motivasyon, içeriği doğru kişiye ulaştırmaktır. Böylece içerik hedef kitleye ulaştığı için, daha fazla geri bildirim alır. Arama motorları için organik trafik ve kullanıcı geri bildiriminin önemi göz önünde bulundurunca, sosyal platformda imleme yapmanın etkisi ortaya çıkıyor.

Sosyal İmleme Yapmanın En Etkili Yöntemleri

Günümüzde aktif yüzlerce sosyal imleme sitesi var. Arama motorları üzerinde “imleme yapılacak siteler” araştırması yapıldığında pek çok seçenek çıkıyor. Temel SEO stratejisinin bir ayağı olan bu uygulamada, zarar görmeden doğru imleme yapabilmek için gerek site seçimi gerek uygulama şekli ziyadesiyle önemlidir.

  1. Doğru Site Seçin: Hatalı site seçimi, imle sonrası siteye zarar verir. Araştırmada URL ve hashtag çıkışı yapılacak sitenin Google DR puanına odaklanılmalı. +80 puanlı siteler önceliğiniz olabilir.
  2. Hedef Kitleyi Analiz Edin: Bu backlink stratejisinin ana motivasyonu içeriği doğru kitleye ulaştırmak. Web sitesi, sektörel bir analiz yaparak rakiplerin hangi anahtar kelime, hashtag, kanalları kullandığı araştırılmalı.
  3. URL Paylaşımı: Doğru kanallar belirlendikten sonra, buralarda sitedeki içeriklerin URL’si paylaşılır. Buna backlink oluşturma da denir.
  4. Bonus: İşlemden zarar görmemek için altın bir kuralı göz önünde bulundurmalısınız. Paylaşılan bir URL kesinlikle tekrar kullanılmamalı. Aksi halde site spam cezası yeme riskiyle karşılaşır.

Etkili sosyal imleme yapmak için yukarıdaki temel adımları uygulayabilirsiniz. Böylece hedef kitleden organik bir etkileşim alınmaya başlanacaktır. Bunun 2 tür faydası görülür: ilki kitlelere içerik ulaştırılır, diğeri de Google algoritmalarına uyumluluk sağlanır. Böylece sıralamada üst çıkma fırsatı doğar.

İlginizi çekebilir: Google Algoritma Güncellemeleri Nasıl Takip Edilir?

2024 Yılının En Popüler Sosyal İmleme Yapılacak Site Tavsiyeleri

SEO ve reklam stratejisinde etkili olmayı sağlayan imlemeleri yapmak için siteleri keşfetmek gerekir. Sosyal imleme siteleri Google DR puanı ve etkileşim oranı yüksek platformlardır. Ziyaretçi yüksek olan Pinterest, Facebook, Twitter ve Youtube gibi sitelerde linkleme yapılarak hızlı indeks ve sıra artışı gözlemlenebilir. Ayrıca marka bilinirliği de bu yöntem ile şüphesiz artacaktır.

2024 yılında sosyal imleme yapılacak popüler siteler olarak şunları öneriyoruz:

SIRA SİTE AÇIKLAMASI PUAN
1 Pinterest En etkili ve sık kullanılan sosyal imleme sitesidir. Site içinde profil oluşturulur. Görseller aracılığıyla linkleme yapılır. Hızlı indeks almada etkisi büyüktür. Ayrıca otomatik imleme aracı da kolay kullanım sağlıyor. 10/9.8
2 Facebook Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biridir. İşletmeler blog oluşturarak bura üzerinden URL paylaşımı yapabiliyor. Marka bilinirliği açısından da önemli bir site. 10/9.7
3 Twitter Hede kitleye ulaşma açısından önemli bir uygulama olan Twitter, popüler bir imleme aracıdır. 10/9.7
4 Youtube İmleme sadece metin içerikleriyle değil, video ile de yapılır. Youtube, bu alandaki etkisi büyük platformların başında geliyor. İçerikler videoya dönüştürülebilir ve Youtube üzerinden paylaşılabilir. 10/9.6
5 Reddit Popüler sosyal medya uygulamalarından Reddit üzerinde GİF, metin ya da video ile linkleme yapabiliyorsunuz. 10/9.5
6 Delicious Dijital dünyanın ilk sosyal imleme sitesidir. Günümüzde de etkisi ve popülerliği yüksektir. 10/9.5

Sosyal İmleme Programı Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Web site yöneticileri yoğun içerik ürettiğinden tek tek imleme yapmak ziyadesiyle zor hale dönüşebilir. Süreci manuel durumdan çıkarıp otomatik hale dönüştürerek zamandan ve emekten tasarruf etmek mümkün. Örneğin Pinterest sitesi için WordPress ile entegre çalışan harika bir sosyal imleme programı var. Sitede yayınlanan her makale otomatik olarak Pinterest profilinde de URL’li şekilde profilde paylaşılıyor.

Sosyal İmlemenin Avantajları

Sosyal İmleme Yönteminin Web Sitesine Sağladığı Avantajlar

Başta Google olmak kaydıyla tüm arama motorları, büyük veri içerisinde kullanıcısına doğru içeriği ulaştırmak için algoritmalar kullanır. Sitelerin bu kurallara uyma motivasyonu da SEO optimizasyon çalışmaları adıyla ifade edilir. Doğru yapılan sosyal imleme çalışması neticesinde siteler ciddi seviyede pozitif etki alır. O etkilerden bazıları şunlardır:

  • İçerikler hedef kitleye daha kolay ulaşır.
  • Arama motoru sıralamalarında yükseliş yaşanır.
  • Reklam maliyetleri minimize edilir.
  • Sosyal mecralar üzerinden marka bilinirliği artar.
  • İndeks hızı artar.

Sosyal İmleme Hakkında Sık Sorulan Sorular

İmleme tekniği etkilidir. Lakin hatalı kullanılırsa negatif dönüşe sebep olabilir. Haliyle site yöneticileri bu konuda hassas bir araştırma içerisinde. Elbette temel odak noktası DR puanı, tekrar URL kullanmama ve Dofollow ile Nofollow dengesine dikkat etme var. Stratejiyle alakalı akıllardaki popüler 3 sorunun cevabını vermek istiyoruz.

a)     İmleme çalışması yapmak web sitesine zarar verir mi?

Düzenli ve doğru imleme çalışması siteye pozitif etki verir. Çalışmadan etki almak için ajanslardan profesyonel destek de alabilir ve riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

b)     Twitter üzerinden sosyal imleme yapılabilir mi?

Twitter Türkiye’de ve dünyada en büyük sosyal medya platformu. 2023 verilerine göre 556 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca DR puanı da son derece iyi. İmleme yapmak için ideal bir adres.

c)      Yanlış imleme stratejisi neye yol açar?

Hatalı sosyal imleme stratejisinin birçok negatif geri dönüşü olabilir. En başta web sitesinin spam skoru yükselebiliyor. Ayrıca içerikler lokal ban yeme riski de taşır ve sıralamada geriye düşer.

Sosyal İmleme Nedir? Sosyal İmleme için 6 Öneri- Sıfır Yazılım

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
Sosyal İmleme Nedir? Sosyal İmleme İçin 6 Site Önerisi hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.