Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Ölçülür?

İçindekiler

Arama motorlarının indeks algoritmalarından biri de makale içindeki “Keyword” kullanımıdır. Bu da anahtar kelime yoğunluğu nasıl ölçülür sorusunu gündeme getirir. SEO kurallarına uygun içerikler, arama motorunun “Büyük Veri Havuzu” içerisinde ön plana çıkar. Bu stratejinin önemli bir ayağı da odak kelimelerinin doğru oranda ve ideal şekilde yayılmasıdır.

Aramam motorlarının hayatımıza girdiği ilk dönemlerde yani 2000’li yılların başından 2013 yılına kadar aşırı Keyword kullanmak bir avantaj yaratıyordu. Ancak bilindiği üzere Google, Yandex ve Bing gibi platformlar kullanıcı memnuniyeti odaklı sürekli güncellemelere yaparak algoritmalarını yeniliyor. Fakat günümüzde orantısız odak kelime kullanmak katkıdan ziyade birçok dezavantajı beraberinde getiriyor.

Doğru anahtar kelime kullanımı SEO açısından son derece önemlidir. Bilinçli kullanımda sıralamalarda yukarılara çıkılır ve SERP performansı artar. Hatalı uygulama ise içeriğe ve siteye zarar verir. Peki ama anahtar kelime yoğunluğu nasıl ölçülür? Hesaplarken hangi formül kullanılır? İdeal Keyword kullanım yüzdesi kaç? Sıfır Yazılım size doğru bilgiyi vermek için bu makaleyi hazırladı. Keyifli okumalar dileriz.

anahtar kelime yogunlugu nasil olculur 2

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir?

SEO metriklerinde sık geçen anahtar kelimelerinin ya da kelime gruplarının içerikte ne kadar kullanıldığını anlama yöntemine, anahtar kelime yoğunluğu ölçme denir. İnternet sitelerinin arama motorlarında performans gösterebilmesi için doğru oranda kullanılması gerekir. Manuel olarak ölçüm yapılabildiği gibi işi pratik hale dönüştüren uygulamalar da bulunur. İşte onlardan bazıları…

Makale içerisinde ideal anahtar kelime kullanma için yardım alınabilecek araçlar şunlardır:

  • Small SEO Tools
  • Keyword Density Checker
  • Webconfs
  • Dupli Checker
  • Georanker
  • Imninjas

Web sitesinde her sayfanın, makalenin, ürü/hizmet bölümünün ya da kategorilerin Google’da temsil edildiği ana bir öbek vardır. Buna da anahtar kelime denir. Ancak yeni başlayan içerik üreticilerin yaptığı sık hatalardan biri şu: aşırı fazla seviyede odak kelime ya da kelime öbekleri kullanmak. Evet, 10 yıl öncesine kadar sık kullanmak sıralama açısından önemliydi. Ancak günümüz SEO metriklerinde yoğunluğun doğru ayarlanmaması istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor.

İçerikte birden fazla kullanılan odak kelimeler sayesinde Google, içeriğin konusunu ve hedefini anlayabiliyor. Bu sayede doğru arama sonuçlarında hedef kullanıcıların önüne çıkarabiliyor. Örneğin birkaç sayfa yazılmış “Parke” temalı bir yazının aratma değerlerini Google içinde geçen “Parke modelleri”, “Parke renkleri” ya da “Parke trendleri” gibi kelimeler sayesinde ölçümlemektedir.

Anahtar Kelime Yoğunluğunun SEO Açısından Önemi

SEO stratejileri çok geniş yelpazede disiplin gerektirir. Bunun önemli etmenlerinden biri de anahtar kelime kullanım tekniğidir. Arama motorlarının resmi olarak yayınladığı bir “Keyword kullanım oranı” olmasa da SEO uzmanlarının ve yüksek başarı yakalamış projelerin tekniklerine bakıldığında %1 ila %2 oranında kullanımı ideal sayı kabul edilir. Yani 1000 kelime bir yazıda 10 ila 20 adet geçirmez ideal görülebilir.

Elbette yazının %1-%2 kısmında odak kelime geçirilecek diye bir zorunluluk yok. Kimi zaman içerik üreticileri bu sayıya ulaşmak için içerik kalitesini düşürebiliyor. Biliyoruz ki içeriklerde birkaç kez bile anahtar kelimeyi geçirmek o içeriğin başarı kazanmasına yeterli oluyor. Hatta öyle ki son Google güncellemeleri sonrası buna odaklanmak yerine içeriğin kalitesini yüksek tutmanın, alternatif kelimeler ile çeşitlendirmenin çok daha faydalı olduğu görülebilir.

anahtar kelime yogunlugu nasil olculur 3

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Ölçülür? (Güncel Formül)

Google 10 yıl önce “Panda” isimli bir güncelleme yaparak anahtar kelime kullanımıyla alakalı bir devri kapattı ve yepyeni bir algoritmaya geçti. Artık günümüz arama motoru metriklerinde aşırı kelime kullanımından ziyade ideal seviyede, çeşitlendirilmiş ve doğru şekilde yayılmış içerikler sıralama alıyor. Yine de belli sınırların aşılmaması yönünde SEO uzmanlarının uyarısını göz önünde bulundurmak gerekir.

Google, anahtar kelime yoğunluğu nasıl ölçülür sorusuna net bir yanıt vermese de SEO uzmanlarının ve WordPress eklentilerinin verilerinden bir sonuca varabiliriz. Örneğin en popler web aracı olan Rank Math verilerine göre içerikteki kelime sayısının %1-%2’lik kısmı idealdir. Hesaplamayı Rank Math keni otomatik yapar. Manuel hesaplama konusunda da şu formül kullanılabilir:

100 / 500 = 0.02 x 100 = %2

Daha basite indirgemek isterseniz yazıda geçen kelime toplamını 150 ile bölünüz. Çıkan sonuç size ideal anahtar kelime kullanım oranını belirtecek.

Anahtar kelime yoğunluğu nasıl ölçülür sorusunun yanıtı bir nevi yazım süreciyle de doğrudan alakalıdır. İçerik üretirken buna odaklanmak verimi düşüreceğinden aşağıdaki şu 4 yöntemi tekniğinize dahil edebilirsiniz:

  1. Önce İçerik Sonra Ölçüm: İçerik üretirken bunun okuyucu için en iyi deneyimi yaşatması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden metni önce doğru ve bilgilendirici şekilde yazın. Sonrasında anahtar kelime yoğunluğunu ölçün. %2 oranını aştığını görürseniz, metni revize etmeniz çok daha olay olacaktır.
  2. Anahtar Kelime Türetin: Anahtar kelimeyi türetmek, hem yoğunluk sınırını aşmamanızı sağlar. Hem de Google arama motorunun içeriği daha iyi tanıma ve yayılmasını mümkün kılar. Hedef kelimeye ön ek, son ek ya da çoğul takısı ekleyerek türetme yapabilirsiniz. Örneğin “Kitap” anahtar kelimesini “Kitaplar, Kitapçı” gibi türetebilirsiniz.
  3. Gereksiz Anahtar Kelime Kullanmayın: Anahtar kelime yoğunluğu nasıl ölçülür sorusuna çözüm için en doğru yöntem, web araçları kullanmaktır. Rank Math bu konuda en idealidir. Yazı bittiğinde paylaşmadan önce orantıyı analiz edin. Eğer çok fazla kullanılmışsa revize edebilirsiniz. Az geçtiğini düşünüyorsanız da gereksiz anahtar kelime kullanıp metin kalitesini düşürmekten vazgeçin.

Özetle aşırı anahtar kelime kullanımı “Panda” güncellemesi sonrası kötüye kullanım yani spam olarak nitelendirilebiliyor. Bu durum siteye çok yönlü zarar veriyor. Odak noktanız metnin ana temasına bağlı kalarak yoğun ve doğru bilgi vermek olsun. Etkisini göreceksiniz.

anahtar kelime yogunlugu nasil olculur 4

Anahtar Kelime Yoğunluğu Hesaplama Hakkında Sık Sorulan Sorular

SEO metriklerinde kullanıcıya güven vermek, en az Google algoritmalarına bağlılık kadar önemlidir. Esasen bu faktör de Google için bir parametredir. Sürekli aynı kelime ve öbeklerini geçirmek kullanıcının güvenini sarsar. Sayfadan hemen çıkma oranları artar. Ne yazık ki sıralamalarda istenen sonuçlar elde etmek mümkün olmaz. Anahtar kelime yoğunluğu nasıl ölçülür konusunda şimdiye dek detaylı bilgiler verdik. Bundan sonra kısa soru cevaplar ile konuyu pekiştireceğiz.

a)     İdeal anahtar kelime yoğunluğu kaç olmalı?

Bu konuda resmi bir açıklama yok. Ancak uzmanların görüşü ve web araçlarının metriklerine bakıldığında metnin %1’lik kısmında geçmesi ideal. Elbette içerik türüne göre aşağısı ya da belli oranda yukarısı da olabilir. Bazen yazı çok az anahtar kelime kullanımı ister. Örneğin bu yazıda olduğu gibi. Muhtemelen fark etmeniz ama bu 1000 kelimelik yazıda ortalama 6-7 adet odak kelime kullanımı yapıldı. Yani %1lik dilimin altında.

b)     1000 kelimelik içerikte kaç adet anahtar kelime kullanılır?

İdeal oranın %1 ile %2 arası olduğu varsayılırsa 1000 kelime yazı için 10 – 20 adet Keyword kullanımı normaldir.

c)      Anahtar kelime yoğunluğu doğru ayarlanmazsa ne olur?

Google sitenizi spam kategorisine koyabilir. Ayrıca kullanıcı deneyimi düşeceğinden sıralama kaybetme riski doğar. Unutmayın, SEO birçok parametrenin bir araya gelmesiyle oluşan stratejiler bütünüdür. Her adımı kusursuz uygulamak başarıya bir adım daha yaklaştırır. Sıfır Yazılım ailesi olarak iyi günler dileriz.

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Ölçülür? hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.