Doğru Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Doğru anahtar kelime araştırması nasıl yapılır sorusunun yanıtı, SEO optimizasyonunun temel konularından biridir. “Search Engine optimization” disiplininde başarılı olabilmek için birçok etmen var ve anahtar kelimeler de bunlardan biri. İçeriği doğru hedefe iletmesinin yanı sıra, markaların hedef kitleye ulaşması adına “Keyword” seçimine özen gösterilir.

Eğer organik trafik çekmek istenilen bir web sitesi varsa, bunun ilk adımı doğru anahtar kelime araştırmasından geçer. Genellikle kelimelerin yazıda kullanımına verilen özen, analiz ve seçim sürecinde göz ardı verilebiliyor. Bu sık yapılan bir hata. Bu yüzden makalemizde sürecin en başına, yani performansı yükseltecek anahtar kelimeleri bulma yöntemlerine değineceğiz.

dogru anahtar kelime kullanimi 3

Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi

Anahtar kelime yani orijinal adıyla “Keyword” arama motorlarında içeriklerin doğru kitlelere ulaşması için kullanılan filtrelemeler olarak bilinir. Yani milyarlarca veri arasından kullanıcı istediği konuya bu kelimeler sayesinde ulaşır. İçerik üreticiler araştırma sayesinde okuyucuların ne aradığını anlayıp sıralamalarda üstlere çıkmayı başarır. Bunun için kapsamlı bir strateji oluşturulması gerekli.

Doğru anahtar kelime araştırması nasıl yapılırın yanıtından evvel, bu disiplinin önemini bilmekte fayda var. Öncelikle SEO elbette sadece odak kelimelere indirgenemeyecek kadar komplike süreçtir. Ancak 3 temel maddede özetlendiğinde bunların bir ayağı da “keyword kullanımı” olur. Doğru kullanım üst sıralarda yer alınmasını sağlarken hatalı kullanım, katkı sağlamadığı gibi projeyi daha da karmaşık hale dönüştürecektir.

Örneğin, web sitenize trafik çekmek için içerik üretmeye karar verdiniz. Bunun için de sektörünüzle alakalı aklınızda harika anahtar kelimeler var. Üstelik dolu dolu, özenerek harika bir içerik oluşturdunuz. Bu içeriğin başarılı olma ihtimali tamamen şansa bağlıdır. Çünkü şu soruları kendinize sormadınız:

 • Kelimenin zorluk derecesi ne?
 • Kelimenin arama motorundaki erişim hacmi ne?
 • Kelimenin rekabet oranı kaç?
 • Kelimeyi hedef müşterinin aratma olasılığı var mı?

Yukarıda belirttiğimiz soruların yanıtını bulduğunuzda, başarıya giden stratejiyi büyük ölçüde oluşturdunuz demektir. Aynı zamanda doğru anahtar kelime araştırması yapmanın da temellerini oluşturacaksınız.

Doğru Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

SEO optimizasyonu ve stratejileri, arama motorları kriterleri ile siteyi doğru ilişkilendirmek amacıyla yapılmış çalışmalardır. Günümüzde organik trafiğin %90’ınında fazlasının Google üzerinden geldiği düşünülünce SEO ciddi öneme sahiptir. Bunun için kullanıcıları siteye yönlendirmek adına doğru anahtar kelime seçimi şart. Peki ama doğru anahtar kelime araştırması nasıl yapılır? 5 maddede konuyu sizlere anlatacağız.

Keyword Cannibalization Nedir - Sıfır Yazılım

1. Web Sitesindeki Sayfalar Analiz Edilmeli

Anahtar kelime çalışmalarına başlamadan önce web sitesinin tüm sayfaları incelenmelidir. Sayfalarda kullanılan kelime yoğunluğu, bunun Google’daki indeks durumu karşılaştırılmalı. Burada Search Console, Ahref ya da Semrush gibi araçlardan yarım alınabilir. Burada 2 amaç var. İlki sayfalar arası önem seviyesine göre bir gruplama yapmak. Böylece önem seviyesine göre farklı performansta çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. İkincisi ise anahtar kelime çakışmalarının önüne geçmek. Sitede var olan bir odak kelimeni aynısından içerik üretirseniz, Google’da istenmeyen sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Makale stratejisinden evvel sitede analizini yapıp doğru anahtar kelime araştırması değerlendirebileceğiniz sayfalardan bazıları şunlardır:

 1. Ana Sayfa
 2. Kategoriler
 3. Ürün Detay Sayfası
 4. Blog Sayfası
 5. İletişim Sayfası
 6. Hakkımızda Sayfası

Doğru anahtar kelime araştırması nasıl yapılır konusunda başta önem sıralaması yapmanızı öneriyoruz. Yukarıca belirttiğimiz tablodan başlayabilirsiniz.

2.  Yaratıcı Anahtar Kelimeler Bulmaya Odaklanılmalı

Anahtar kelime keşfetmede birçok profesyonel eklenti ve araç olsa da büyük etkileşim getiren örnekler genelde kişinin yapacağı beyin fırtınasından sonra çıkar. Bunun için eğer satışını hedeflediğiniz bir ürün yahut hizmet var ise daha kolay olacaktır.

Anahtar kelime araştırması yapmak aslında insanların Google üzerinde ne aradıklarını anlamaya çalışmaktır. Evet, Google’da çok büyük bir içerik havuzu var. Ancak insanların da ihtiyaçları öylesine geniş ki daha birçok anahtar kelimede rekabet yok. Bu noktada yaratıcılık çok önemli. Elbette rehber olması için bazı teknikleri de kullanabilirsiniz. Google arama çubuğunu ürün ya da hizmetinizle alakalı bir kelime yazdığınızda karşınıza alternatifler sunulacak.

Örneğin: Google arama çubuğuna “Araba Far” yazarsanız size su tavsiyeleri sunar:

 • Araba Far Çeşitleri
 • Araba Far Ampulü
 • Araba Farı Fiyatı
 • Araba Farı Hakkında Bilgi

Para Kazanma Odaklı Yaklaşım

Web site kurmadaki amacın büyük oranda para kazanma odaklı olduğu bilinir. Özellikle e-ticaret ile doğru ürün ve hizmet stratejileri geliştirildiğinde ciddi kar marjlarına ulaşmak mümkün. Doğru anahtar kelime araştırması yaparken ticaret öne çıkarılacaksa bu durumda ürünlerin fiyatı, teknik özellikleri, faydaları gibi kullanıcının ihtiyaç duyduğu doğrudan bilgiye odaklanılmalıdır.

Niş Odaklı Yaklaşım

En çok tercih edilen stratejilerden biri de niş odaklı yaklaşımdır. Önce konuyla alakalı geniş bir anahtar kelime analizi yapılarak işe başlanır. Sonrasında elde edilen kelimeler arasında web sitesine uyguluğu, kullanıcı ihtiyacını karşılaması, rekabeti, aranma hacmi gibi parametrelere göre daraltma yapılır ve sonunda en niş anahtar kelimeye ulaşılır.

Örneğin, Semrush programı üzerinden bir niş çalışması yapalım. “Kedi” kelimesini arattığınızda milyonlarca seçenekle karşılaşacaksınız. Bu kelimeler için daha uzun ve rekabeti az olanları seçerek içerik üretimine başlayabilirsiniz. Elbette bunu yaparken SEO Uyumlu İçerik Üretmenin 10 Altın Kuralını da uygulamayı ihmal etmeyin.

3. Rakip Sitelerin Analizi Yapılmalı

Etkili bir SEO optimizasyonu için anahtar kelime araştırmasının önemi ortada. Doğru anahtar kelime araştırması nasıl yapılır sorusunun önemli bir yanıtı da rakip analizidir. Sadece kendi sitenizi, ürün ya da hizmetinizi, kullanıcıların davranışlarını anlamak yeterli olmayacak. Muhakkak sektörde rakiplerin içerik haritasını detaylı bir gözlem yapmak gerekiyor. Bu sizi hedeflediğiniz sıralamaları almanızı sağlayacak adımdır.

Her web sitesi Google sorgulamalarında ilk sırada olmak ister. Fakat bu kolay değildir. Google’da sitenizin değerini ispatlamanız gerek. Bunu sizden önce yapmış rakiplerinizden her zaman öğrenecek bir şeyiniz var. Analiz yapmak için çok farklı araç ve yöntemler kullanabilirsiniz. En basit ve ücretsiz olanla başlayabilirsiniz.

Örneğin Google’da Laminat Parke aratması yapınca birçok firmanın en üst sıralarda yer aldığını göreceksiniz. Kendinize şunları sorun: Ne tür içerik üretmişler? İçeriklerinde hangi anahtar kelimeleri kullanmışlar? Hangi sorguları hedeflemişler? Bu soruları otomatik yanıtlayan Semrush, Neil Patel gibi uygulamaları da kullanabilirsiniz. Ancak ücretli olduğunu hatırlatalım.

4. Anahtar Kelime Araştırma Araçları Kullanılmalı

Rakip analizi yapmak etkili bir yöntem olsa da profesyonel anahtar kelime bulucu araçlar ile süreç çok daha sağlıklı yönetilir. Günümüzün yerel ve global düzeyde en popüler araçları şunlardır: Ahrefs, Semrush, Neil Patel. Geniş hacimli aratmalar yaparak rakiplerin henüz keşfetmediği kelimeleri ilk siz bulabilirsiniz.

5. Başlangıçta Düşük Rekabete Odaklanılmalı

Her anahtar kelimenin bir zorluk derecesi vardır. Bu zorluk seviyesi, ilk 10 sıradaki sitelerin performansının ortalaması alınarak yapılır. “KD” kısaltımıyla karşınıza çıkan bu analiz birimi ile üreteceğiniz içeriğin başarı endeksini ölçebilirsiniz. Yeni başlayan siteler için organik trafik çekmenin püf noktalarından biri rekabet oranı düşük kelimelere odaklanmak. Trafiği az olsa bile bile o kelimenin rekabeti düşük ise Google’da sıralama almaya başlama fırsatı yaratır. KD değeri %20’nin altındaki kelimelere odaklanabilirsiniz.

Doğru Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
Doğru Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.