YouTube Kanalı Açma Rehberi

İçindekiler

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor. Zira Youtube, günümüz dijital dünyasında en büyük video içerik platformlarından biridir. Öte yandan da Google’dan sonraki en büyük arama motorudur. Öylesine talep gören bir platform ki doğru adımları atan, istikrarlı ve azimli olan en önemlisi de istikrarlı içerik üretimi planlayan herkes, başarılı bir kanal sahibi olabiliyor. Tabi bunun için ilk önce bir kanal sahibi olmak gerek.

Video siteleri iki temel ayaktan oluşur: içerik tüketicileri ve içerik üreticileri. Üretici kısmında olmak isteyenler bireysel yahut ticari fark etmeksizin video yayını yapabiliyor. YouTube sitesinin ilk çıktığı yıllarda herhangi bir kanal sahibi olmaya gerek yoktu. Üyeler doğrudan video paylaşımı yapabilirdi. Ancak zaman içerisinde yapılan güncelleme ve yenilenen algoritma sonrasında kanal açmadan içerik üretmek mümkün değil.

Bugüne kadar YouTube’ın hep eğlenceli kısmı yani, tüketim kısmında kalmış olabilirsiniz. Fakat artık işin mutfağına geçme vakti geldiyse, o zaman bazı hususlara dikkat etmeniz, doğru yönergeleri takip etmeniz gerekecek. Peki ama YouTube kanalı açmak kolay mı? Kanal oluşturmak ücretli mi? Kimler bu platformda kanal sahibi olabilir? Sıfır Yazılım, dijital dünyanın her alanında olduğu gibi, bu konuda da derin bir makale hazırladı. Keyifli okumalar…

youtube kanali acma rehberi 2

YouTube Kanalı Nedir?

Kanal açma aşamasına geçmeden önce, bunun ne olduğunu bilmekte fayda var. Bilindiği gibi YouTube 2005 senesinde 3 Paypal çalışanı tarafından kurulan ve geliştirilen bir video paylaşım sitesidir. 2006 yılında da dönemin dev dijital yatırım şirketi Google tarafından satın alınmıştır. Sonrasında da site üzerinde ciddi yeniliklere imza atıldı.

YouTube üzerinden para kazanmak ya da kitlelere ulaşmak isteyen bireysel kullanıcıların yahut ticari markaların video yayınlamak için oluşturduğu bölüme YouTube kanalı adı verilir. Televizyonlarda alışık olduğumuz kanal mantığıyla çok benzer. Adı ile marka ya da bireysel kullanıcıyı diğer kanallardan ayırır. İçerik paylaşımı yapılmasına olanak tanır. Öte yandan izlenme raporları, erişim analizleri ve kazanç gözlemi gibi birçok işlem yine buradan yapılabiliyor.

YouTube Kanalı Açmanın Faydaları

Kişi ve markaların dijitale entegrasyonu her geçen gün hızlanıyor. Özellikle Endüstri 4.0 devriminin yaşanması, yakın gelecekte Endüstri 4.1 devriminin kapıda olması şirketlerin elini daha hızlı tutması gerektiğini gösteriyor. İnternet dünyasında binlerce uygulama, site ve platform olsa da her firmanın mutlaka varlığını oluşturması gereken yerler var ve bunlardan biri de YouTube’dur. Faydalarını öğrenince neden YouTube kanalı açmanız gerektiğini daha iyi anlayacaksınız:

 • İnsanların en fazla vakit geçirdiği internet sitelerinden biridir. Bu da şirketlerin hedef kitleye ulaşması için bir fırsat.
 • İçerik üretimi ve reklam stratejisiyle marka bilinirliği artar.
 • Abone ve izlenme sayıları arttıkça içeriklerden gelir elde edilir.
 • Belli sayıda aboneye ulaşılınca canlı yayın açma özelliği aktif olur.
 • Başka markalar ile iş birlik anlaşmaları yapılabilir.

Siz de bu ve daha fazla avantajı elde etmek istiyorsanız kendi kanalınızı kurabilirsiniz. Her geçen gün daha da büyüyen bu potansiyel havuzunda kendi payınızı alabilirsiniz. Şimdi iş ilk adımı atmakta. O zaman gelin YouTube kanalı açma rehberini keşfedelim…

youtube kanali acma rehberi 3

YouTube Kanalı Açmak İçin Yapılması Gerekenler

YouTube dünyasında var olmak istiyorsanız muhtemelen aklınızda birçok soru ve endişe olacaktır. Fakat 6 adımda oluşturabileceğiniz kadar pratik bir süreçtir. Öte yandan böyle bir yayın alanına sahip olmanın tamamen ücretsiz olduğunu da belirtelim. Gmail hesabı olan herkes bu haktan yararlanabilir. YouTube kanalı açmanın en pratik aşamaları ise şöyledir…

 1. Oturum Açın: YouTube içerik üreticisi olmak için buraya kayıt olunması gerekmez. Gmail hesabı olanlar otomatik olarak giriş yapabilir. Sitenin GİRİŞ kısmından ya da https://www.youtube.com/create_channel üzerinden ilk adımı başlatabiliyorsunuz.
 2. Kanal Adı Belirleyin: Oturum açtıktan sonra sıradaki adım Profil simgesinin üzerindeki KANAL OLUŞTUR kısmına tıklamak. Burada özelleştirmeler yapmanız gerekecek. Öncelikle kanalınızın adını belirlemelisiniz. Sonra da diğer temel bilgileri düzenleyebilirsiniz.
 3. Marka Adınızı Oluşturun: YouTube kanalı açmanın en kritik bölümü marka adını oluşturmak. Nitekim kitleler sizi kanalınızın adıyla tanıyacak. “AD” kısmında belirlediğiniz ismi yazın. Aynı sayfadaki SABİT URL kısmını düzenleyin. Dilerseniz bu aşamada isterseniz daha sonra iletişim bilgilerinizi girebilirsiniz.
 4. Kategori Seçin: Kullanıcıların kanalınızı keşfetmesini kolaylaştırmak için etiket ve kategori belirlemesi yapmalısınız. Uzun vadede hedef kitlelere ulaşmanız açısından bu aşama çok önemlidir.
 5. Kanalı Yayına Alın: Tüm özelleştirme ve düzenlemeleri yaptıysanız sondan bir önceki adım olan “Hizmet Koşullarının Kabulü” kısmı gelecek. Kutucuğu işaretletin ve OLUŞTUR butonuna basın.
 6. Son Adım: YouTube kanalı açmak için tüm işlemleri yaptınız. Artık sıra kanalı kurmaya geldi. Bu aşamada profil resmi, kapak resmi, kategori ve diğer temel bilgilerin özelleştirilmesi gibi kullanıcıları etki altına alabileceğiniz çalışmaları yapmalısınız. Ayrıca URL özelleştirmesi yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

6 adımda kanal sahibi oldunuz. Fakat asıl iş bundan sonra başlıyor. İçerik oluşturmadan ve yayınlamadan önce YouTube kuralları ve ihlallerini bilmenizde fayda var. Öte yandan hitap ettiğiniz kitlenin beklentilerini iyi analiz etmeli ve içerik stratejilerinizi bu doğrultuda geliştirmelisiniz. Hedeflerinize ulaşmada profesyonel destek almak isterseniz Sıfır Yazılım doğru adrestir. Profesyonel Youtube SEO stratejileriyle ile kanalınızı geliştirme ve daha tatmin edici sonuçlar alma fırsatınız var.

youtube kanali acma rehberi 4

YouTube’da Kanal Açarken Bunlara Dikkat Edin

YouTube kanalı açarken kural ve ihlallere dikkat etmeniz gerekir. Örneğin hakaret ve küfür içeren kanal isimlerine izin verilmez. Yine +18 kanal isimleri de ihlal durumu yaratır. Bu aşamada kullanıcıların aklında kalacak, aratma değeri yüksek ve genele hitap eden kapsayıcı bir isim üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

Önemli bir diğer husus da doğru Gmail hesabı ile YouTube kanalı açmak gerektiğidir. Çünkü ilerleyen süreçte içeriklerinizle orantılı gelir elde etme fırsatı doğacak. YouTube size ödeme yapmak için hesap sahibi ile banka bilgilerinin uyuşmasını isteyecek. Özetle Gmail ile banka bilgileri uyuşmalı ve hesap ismi fake olmamalıdır.

YouTube’da kanal sahibi olmak kolay. Asıl zorluk bundan sonra başlıyor. Elbette ilk video paylaşımıyla milyonlarca izlenmeye ulaşmak nadir yaşanan bir olay. Kararlı, ileriye dönük ve özgün işler yapmanız gerek. Bunun için kanal oluştururken kendinize gerçekçi YouTube hedefleri koyun. Bu hedefler elbette zirveyi işaret etsin, fakat aşama aşama ulaşılabilir olmasına da dikkat edin. Nitekim bu yolculukta bolca motivasyona ihtiyacınız olacak.

YouTube Kanalı Açma Hakkında Sık Sorulan Sorular

YouTube’da içerik oluşturmanın mümkün olabilmesi için kanal sahibi olmak gerek ve bunun da yollarını detaylarıyla anlattık. Son olarak konuyu kısa soru ve cevaplarla pekiştireceğiz.

a)     YouTube’da kanal açmak paralı mı?

Tamamen ücretsiz bir kullanımdır. Kanal açmada hiçbir bedel ödenmez. Yine sonrasında içerik paylaşımlarında da ücret ödemesi yapılmıyor.

b)     YouTube’da açılan kanal sonra silinebilir mi?

Kanalın varlığı tamamen sahibine bağlıdır. Dilediği zaman 10 dakika gibi süreç ayırarak kanal tamamen silinebiliyor.

c)      18 yaşından küçükler YouTube’da kanal açabiliyor mu?

Google hesap açma kriterlerinde belirtilen bilgiye göre 13 yaşından küçükler YouTube kanalı açma hakkına sahip değil.

YouTube Kanalı Açma Rehberi

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
YouTube Kanalı Açma Rehberi hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.