Ara
Close this search box.

WordPress’te Cache Nasıl Temizlenir?

İçindekiler

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir değişiklik yapıldığında ön yüzde görünmemesi üzerine oluşuyor. Cache yani önbellek temizliği tam olarak bunun için var. Bellek temizlemede birçok yöntem var ve bu karmaşık bilgiler arasında kaybolmamanız için en garanti ve güvenilir 4 yönteme değineceğiz.

Bilindiği üzere WordPress dünyanın en fazla kullanılan web yönetim platformu. Yöneticiler için kolay bir kullanım ara yüzü sunması, artan ilginin temel sebeplerinden biridir. Çoğu konuda olduğu gibi ön bellek temizlemede de diğer açık kaynaklı içerik yönetim sistemlerine göre oldukça pratik.

WordPress, internet ortamında sayfa yüklenme sürelerini minimize etmek için site dosyalarını önbellekte tutar. Bu durum kimi zaman yapılan değişiklilerin ön yüze düşmemesiyle sonuçlanır. Çözümü ise cache temizliğinden geçer. Peki ama WordPress’te cache nasıl temizlenir? WP’de önbellek silmek kolay mı? En önemlisi de bu sağlıklı bir işlem mi? Makalenin devamında karşılaştığınız duruma en uygun çözüm yöntemini seçme şansını bulacaksınız.

WordPress Cache (Önbellek)

WordPress Cache (Önbellek) Nedir?

WordPress web siteleri için tasarlanmış, sitenin CPU performansını rahatlatmak, yani yüklenme hızını arttırmak için statik önbelleklendirme yapan sisteme WordPress cache adı verilir. Eklenti sayesinde sunucuya binen yükler ciddi şekilde düşer ve kaynak tüketiminde ortaya çıkan sorunlar minimize edilir. İşlemin temel faydaları şunlardır:

 • Hız İyileştirmesi: Önbellek temizliği sayesinde kullanıcılar siteye daha hızlı erişir. Bu durum pozitif kullanıcı deneyimini sağlar.
 • Sunucu Yükü Azalır: Cache temizliği ile CPU yani sunucuya binen yük azalır. Bu da CPU’yu daha verimli kullanmanız demek.
 • SEO Optimizasyonu: Sayfa hızı, Google sıralamasında belirleyicidir. Hızlı yüklenen siteler üst sıralara çıkar. Bu bakımdan SEO optimizasyonunun bir parçasıdır.

WP cache eklentisinin çalışma mantığı oldukça basittir. Belirlenen sayfaların materyali belleğe kaydedilerek ziyaretçiye bellekteki yüzü gösterilir. Özetle her ziyaretçi için yeniden veri yüklemesi yapmak yerine bir kez önbelleğe alınır ve sonrasında gelen her ziyaretçi bellekteki bilgileri görür. Sitede içerik ya da tasarımsal değişiklik yapılırsa, önbellek temizlemesi ihtiyacı doğar. O zaman şimdi WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusunun yanıtına geçelim.

WordPress’te Cache Nasıl Temizlenir? 4 Farklı Yöntem

Web sitelerinde sürekli önbellek temizlemek gerekmez. Fakat bazı durumlarda temizlik mecburi olur. Eğer sitede değişiklik yapılıp kaydedilmesine rağmen ön yüzde görünmüyorsa muhakkak “WP Cache temizliği” yöntemine başvurulmalıdır. İşlemi gerçekleştirmek için gereken tek şey, WordPress yönetim paneline tam yetkiyle erişimdir. Yönetici kısıtlamalarında bu eklentiye erişim olamayabiliyor.

WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusunun yanıtı, temelde benzerlik gösterse de kullanılan eklentiye bağlı olarak değişiyor. Şimdi en popüler 3 eklentinin yol haritasını çizeceğiz. Ayrıca bir de bonus yöntem paylaşacağız.

1.      WP Super Cache ile Önbellek Temizleme

WP’deki sayısız önbellek eklentisi arasında en popüleri WP Super Cache eklentisidir. Günümüzde yaklaşık aktif 1 milyondan fazla kullanıcının tercihinde yer alıyor. Dolayısıyla temizlikte de en fazla bilgi ihtiyacını yaratıyor. Aşağıda gösterdiğimiz 3 adımı uyguladığınız sorunsuz bir temizleme sürecini geride bırakırsınız.

 • WordPress’in yönetici panelini açın.
 • AYARLAR bölümündeki WP Super Cache kısmına tıklayın.
 • ÖNBELLEKTE ALINAN SAYFALARI SİL kısmına hemen altında ÖNBELLEĞİ TEMİZLE butonunu göreceksiniz. Tıkladığınız silme işleminiz başarıyla gerçekleşecek.

NOT: WordPress’te cache temizliği yaptıktan sonra yeniden belleği doldurmak için herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. Eklenti otomatik olarak depolamayı yapar.

2.      W3 Total Cache ile Önbellek Temizleme

Popüler önbellek eklentilerinden biri de W3 Total Cache markasıdır. Eklenti, farklı ayarlar sunmakta ve gelişmiş özelliği sayesinde günümüzün birçok popüler sitesinin tercihi olmaktadır. W3 Total Cache eklentisi kullananlar için WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusunun cevabı şöyledir…

 • WordPress yönetici panelinize girin.
 • Performance butonuna tıklayın.
 • Dashboard alanına basın.
 • Sayfanın üst kısmındaki “Empty all caches” alanına tıkladığınızda önbellek silme işlemi başarıyla gerçekleştirilmiş olacak.

NOT: Eklentinin farklı bir dil versiyonunu kullandığınızda bu yönergeler değişebilir. Temizlik yönetmi Türkçe dil paketine göre verilmiştir.

3.      WP Fastest Cache İle Önbellek Temizleme

Günümüzde eklentiler sayesinde WordPress önbellek temizleme işi oldukça basit hale dönüştü. Fastest Cache da bu eklentilerden biri ve popüler olanıdır. Silme işleminde yapmanız gerekenler adım adım şöyledir:

 • WordPress yönetici panelini açın.
 • WP Fastest Cache kısmındaki AYARLAR başlığına tıklayın.
 • ÖN BELLEK TEMİZLE butonuna bir kez tıklayın. İşte bu kadar basit…

Görüldüğü gibi önbellek temizlik yöntemleri birbirine çok benziyor. Genelde 3 adımda süreç tamamlanıyor. Değişen sadece tıklanacak butonlar olmaktadır. Yukarıda belirtilen 3 eklenti kullanımı ile LiteSpeed, NitroPack ve Varnish gibi popüler cache eklentilerinin silme yönergeleri birbirine çok benzerlik göstermektedir.

4.      BONUS: FTP Aracılığı ile Önbellek Temizlemek

WordPress’te cache nasıl temizlenir konusunda tek çözüm, otomatik WP eklentileri sanıyorsanız yanıldığınızı belirtelim. Bu işlemi hiçbir eklentiye ihtiyaç duymadan FTP ya da Dosya Yöneticisi üzerinden manuel olarak yapabilirsiniz. Aslında en güvenli yolun bu olduğu söylenir. Ancak silme işlemi biraz karmaşık olduğundan, kullanıcılar için eklentiler daha çok tercih edilir. FTP önbellek temizleyiciyi kullanmayı düşünürseniz şu adımları takip ediniz:

 • İlk olarak FTP adresinize giriş yapın.
 • Sonrasında Public_htm klasörünü açın.
 • wp-content yazılı klasöre çift tıklayın.
 • Karşınıza “cache” dosyası çıkacak. Onu silerseniz önbelleği silmiş olursunuz.

Sitede yapılan her değişiklik sonrasında önbellek temizliği performans arttırmanızı sağlayacaktır. Bunu hiçbir değişiklik olmasa bile belli periyotlarda gerçekleştirebilirsiniz. Görüleceği gibi işlem son derece basit. Ortalama 10 – 15 saniyede temizlik bitiyor.

Wordpress cache eklentileri

WordPress’te Önbellek Temizliği Yapabileceğiniz Alternatif Uygulamalar

Web sitesini hızlandırmanın en etkili yolu WordPress cache eklentilerini kullanmaktan geçer. Yukarıda işlemi otomatikleştiren 3 popüler eklentiden bahsettik. Bunlara ek olarak süreci pratikleştirecek 3 eklenti önerisinde daha bulunacağız:

 • LiteSpeed: Popüler bir WP hızlandırma eklentisidir. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanılır. Manuel önbellek temizlik özelliği olduğu gibi işlemi otomatikleştirebiliyorsunuz.
 • WP Super Cache: Site yüklenme hızını arttırmak için büyük boyutlu dosyaları önbelleğe atan eklentidir. Temizleme işlemi ise gayet basit.
 • NitroPack: Sayfaların hızlı şekilde yüklenmesini sağlayan bu eklenti, SEO konusunda ciddi katkı verdiğinden çoğu site tarafından tercih edilir. Ayrıca Google’ın 2020 yılında yayınladığı Önemli Web Verilerine de katkı sağlamaktadır.

WP Önbellek Temizliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sitede yapılan değişiklik sonrası bunu ön yüzde göremeyenler için en basit WordPress önbellek temizleme yöntemlerini açıkladı. Makaleyi, en popüler sorularınıza yanıt vererek bitireceğiz.

a)     WP’de önbellek temizlemek gerekli mi?

Sayfa yükleme hızlarında en iyi performansa erişmek için bellek temizliği önemlidir. SEO optimizasyonunun temel uygulamaları arasındadır.

b)     Profesyonel WP Cache temizliği kim yapar?

Büyük ölçekli web sitelerinde önbellek yönetimi ve temizliği karmaşık olabiliyor. Profesyonel destek ile bu sorunların önüne geçebiliyorsunuz. Sıfır Yazılım iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

c)      Cache dosyası silinirse ne olur?

Önbellekteki tüm veriler gider. Fakat bu korkulacak bir şey değil. Zira anında yerine güncel veriler gelir. İyi günler dileriz.

WordPress'te Cache Nasıl Temizlenir?

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
WordPress’te Cache Nasıl Temizlenir? hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.