Ara
Close this search box.

Stoksuz E-Ticaret Modeliyle Kazanç Elde Etme Rehberi

İçindekiler

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk, düşük bütçe ve günde sadece birkaç saatlik iş gücü ile düzenli olarak kazanç yakalamanın mümkün olduğu modeldir. Tüm bu bilgilere bakınca hemen herkesin ilgisini çektiği kesin. Ancak tüm bu avantajlar, süreç doğru yönetildiğinde ve Dropshipping kuralları doğru uygulandığında geçerli. Bu yüzden eğer stoksuz satış arenasına adım atmak istiyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin.

2000’li yılların başından itibaren hemen her sektörde firmalar online alışveriş modeline geçiş yaptı. Bu dönüşüm dijital mecrayı devasa bir alışveriş merkezine dönüştür. Tedarikçi ile tüketici için büyük kolaylıklar sağlayan e-ticaret, öte yandan farklı gelir seçenekleri arayanlara da fırsatlar oluşturdu. Dropshipping şüphesiz fırsat havuzunun en ilgi gören seçeneği.

Stoksuz ticaret yapmayı hedefleyenler için konuyu olabilecek en basit haliyle anlatacağız. Makalemizde şu soruların yanıtlarını keşfedeceksiniz: Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etmek mümkün mü? Stoksuz satış nasıl yapılır? Kolay mı? Keyifli okumalar dileriz…

stoksuz e ticaret 3

Stoksuz E-Ticaret Nedir?

Stoksuz E-ticaret, global kavram olan Dropshipping iş modelinin dilimizdeki karşılığıdır. En temel tanımıyla firmaların envanter yönetimi yapmadığı, ürün stoklamadan aracılık sistemiyle satışa dayanan bir ticari yöntemdir. Satılan ürün doğrudan tedarikçiden tüketiciye ulaştırılır. Böylece hiçbir ürün depolama ihtiyacı doğmaz. Stoksuz satış yapan kişileri alıcı ile satıcı arasında köprü görevi görmeleriyle de ifade edebiliriz.

İnternet ile haşır neşir olan ya da online alışverişi en az 1 defa yapmış kişiler, muhakkak AliExpress platformunu duymuştur. Dropshipping modelinin de kökenlerinin buraya dayandığı iddia edilir. Dünyanın her yerinden günde milyonlarca kişi AliExpress üzerinden ürün satın alır. Fakat bilinmeyen asıl detay şudur: Sitede satılan hiçbir ürün AliExpress’e ait değil, aksine, stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme faaliyeti yürüten kişi ya da kuruluşlardır. Günümüzde bu tür ticari modellemenin yürütüldüğü popüler siteleri şöyle sıralayabiliriz:

 • AliExpress,
 • Amazon,
 • N11,
 • Trendyol,
 • Hepsiburada,
 • Gittigidiyor,
 • Çiçek Sepeti,
 • eBay,
 • Shopify .

Konuyu özetlemek gerekirse stoksuz satış iş modeliyle siz herhangi bir ürün üretmezsiniz. Sadece doğru ürünü tedarikçiden bulur, ürünü Amazon, n11, AliExpress gibi platformlarda sergiler, reklam stratejileriyle kitlelere ulaşır ve satış yaparsınız. Sattığınız ürünlerin teslimatı için de alıcı bilgilerini tedarikçiye iletirsiniz.

stoksuz e ticaret 2

Stoksuz E-Ticaret Modeliyle Kazanç Elde Etme Rehberini Keşfedin

Dropshipping pazarı global arenada gün geçtikçe hacmini büyütüyor. 2019 yılında dünya genelinde stoksuz E-ticaret pazar payı 162 milyar doların üzerindeydi. Uzmanlar bu verinin 2027 yılına gelindiğinde 600 milyar doları aşmasını bekliyor. Bu devasa büyüyen pastada pay sahibi olmak isteyenler şimdiden Dropshipping sektöründe yerini aldı. Treni kaçırmak istemeyenler de yavaş yavaş girme hazırlıkları yapıyor. Eğer siz de aklınızdaki projeyi teoriden pratiğe dönüştürmek istiyorsanız ilk adımı atmalısınız. Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme rehberi bu yolda en büyük yardımcınız olacak. Hazırsanız başlayalım…

1.      Planlı Bir Başlangıç Yapın

İster stoklu isterse de stoksuz ticaret yapılsın, her zaman disiplinli ve planlı bir iş modeli yaratmak çok önemlidir. Projelerini sürdürülebilir kılamayan markaların en temel sorunu plansızlık olarak gösterilir. Çünkü ulaşılabilir hedefler, markanın kendini geliştirmesi için en doğru yoldur. Her sektör ve hedef kendi planını yaratır. Ancak şu disiplin faktörleri tüm markaların dikkat etmesi gereken ortak noktalardır:

 • İlk adım iş planı yaratmaktır.
 • Planlama yapılırken işin her adımı hesaba katılmalıdır.
 • Riskler belirlenmeli ve bu risklere karı çözümler tasarlanmalı.
 • Plandan hiçbir zaman şaşmamak gerek.
 • İş performansında verim almak için çalışma saatleri en başta netleştirilmeli.

Stoksuz e-ticaret modeliyle kazanç elde etme rehberinin bu ilk adımı uygulandığında, iş disiplini kazanırsınız diğer ticari adımlara daha rahat geçebilirsiniz. Sürecin çok geniş bir perspektifle ele alınması gerektiğini belirtelim. Planlamada ilerleyen süreçte yapılacak pazarlama faaliyetlerine de yer verilmeli. Örneğin E-ticaret sitelerin için SEO çalışması yürüten uzmanlardan destek almak, kendi pazar yerini oluşturmak, sosyal medya ile öne çıkmak gibi stratejiler planın bir parçası olmalı.

2.      Pazar Araştırması Yapın

Dropshipping her geçen gün büyüyen bir havuz ve keskin bir rekabet ortamı olduğu kesin. Bu sebeple dahil olunacak sektör hakkında kapsamlı analizler şart. Satış aşamasına geçmeden önce pazarlanacak ürünleri satan rakip firmaları incelemek gerekiyor. Onların hareketlerini analiz etmek risk faktörünü minimize edeceği gibi bu yolda daha sağlam adımlar atmanızı sağlayacaktır. Özellikle fiyatlandırma ve reklam pazarlama kampanyalarına odaklanmanız önerilir.

NOT: Rakip analizlerinde onların sadece güçlü yönlerine odaklanmayın. Aynı zamanda zayıf yönlerini de keşfedin. Böylece bu yolda neyi yapmanız gerektiği kadar neyi yapmamanız gerektiği konusunda da bilgi sahibi olursunuz.

3.      Tedarikçi Bulun

Stoksuz E-ticaret modeli, adında da anlaşılacağı üzere ürün depolama gerektirmeyen bir yoldur. Bu da tedarik kaynaklarında atılacak doğru adımların ne denli önemli olduğu sonucu doğuruyor. Hatta öyle ki, uzman Dropshipping markalarına göre başarının en büyük payı, tedarik kısmındaki verimliliktir.

Her tedarikçi, Dropshipping iş modeline uygun değildir. Stoksuz satış konseptinin gerekliliklerini yerine getirebilecek vizyon ve misyona sahip olması beklenir. Altyapısı güçlü, ürün stoku geniş ve müşteri memnuniyetine önem veren tedarikçilerle çalışmak size çok şey kazandırır. Bu kişiler yerel ya da global seviyede olabilir. Önemli olan kriterlerinizi karşılayıp karşılamadığıdır.

4.      Stoksuz Satış Yapılacak Platformu Bulun

Tedarik zincirini harika kurdunuz. Pazarlayacağınız ürün yelpazesi de hazır. Hatta aklınızda muhteşem pazarlama stratejileri var. Fakat tüm bunların hayata geçebilmesi için mutlaka sanal pazar yeri bulmanız gerekecek. Bu aşamaya, stoksuz e-ticaret modeliyle kazanç elde etme adımlarında en önemli kısım da diyebiliriz. Dünya genelinde büyük e-ticaret sitelerinin çoğu Dropshipping entegrasyonuyla çalışır. Amazon, AliExpress, eBay global seviyede ticareti hedefleyenler için iyi tercihler. Eğer yerel pazarda ürün sergilemek isterseniz de Trendyol ve n11 gibi markalara yönelebilirsiniz.

5.      Kargo Teslim Tarihlerine Bakın

Konu online alışveriş ise şüphesiz kargo teslim süreleri çok önemli bir parametreye dönüşür. Yerel pazarda bu süre 2 ila 7 iş günü arasında değişir. Ancak yurt dışına ürün gönderimi yapılacağı zaman süreler genişlediğinden, kargo teslim stratejisi geliştirmek şart. Ürünler tedarikçiler tarafından gönderileceği için, anlaşmalarınızda bu konuyu gözden geçirmeniz ve tercihlerinizi buna göre yapmanız gerekecek.

NOT: Kargo teslim süresi müşteri memnuniyetinin en belirleyici unsurudur. Sadık bir müşteri kitlesi yaratmak için teslim sürelerini minimum tutmanız önerilir.

6.      İade Politikası Oluşturun

Dropshipping faaliyetlerinde en büyük dezavantajlardan biri iadelerdir. Ticarette iade göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir konudur. Müşteriler, satın aldıkları ürünleri birçok sebepten geri göndermek isteyebilir. Burada iki taraflı bir mağduriyet oluşmaması için, mağaza üzerinden geniş bir iade politikası yayınlanması gerek.

stoksuz e ticaret 4

Stoksuz E-Ticaret Modeliyle Kazanç Elde Etme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Stoksuz satış başlamak ve başarıya ulaşmak için yapılması gerekenleri detaylarıyla anlattık. Konuyu birkaç önemli soru cevapla pekiştirerek sonlandırmak istiyoruz.

a)     En popüler stoksuz satış platformları hangileri?

Dünya genelinde binlerce seçenek var. Amazon, eBay, AliExpress aralarında en büyük satış hacmine sahip siteler.

b)     Stoksuz E-ticarette tedarikçiler nasıl bulunur?

Tamamen firmanın stratejisine göre gelişen bir süreçtir. İnternet üzerinde hazır hizmet sunan tedarikçiler var. Ayrıca yerel pazardan da birebir görüşmeler ile tedarik zinciri yaratabiliyorsunuz.

c)      Stoksuz ticaret ile aylık ortalama ne kadar kazanılır?

Kazanç, çok geniş ve değişken bir kavramdır. Kişinin azmine, istikrarına ve yaptığı hamlelere göre değişir. Buna göre ayda 10 – 15 bin TL kazanmak mümkün olabileceği gibi 150,000 TL üzerinde gelir sağlayan kişi ve kuruluşlar da mevcut.

Stoksuz E-Ticaret Modeliyle Kazanç Elde Etme Rehberi

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
Stoksuz E-Ticaret Modeliyle Kazanç Elde Etme Rehberi hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.