B2B SEO Stratejileri

İçindekiler

İşletmeler Arası B2B SEO Stratejileri, işletmelerin web siteleri için sıklıkla tercih ettiği bir öne çıkma yöntemidir. Dijital pazarlama her ne kadar ilk duyduğumuz zaman sadece reklam vermek gibi algılansa da aslına çok daha fazlasıdır. Reklam vermek, işin sonraki adımlarıdır. İlk olarak tıpkı bir bina inşa eder gibi sağlam bir temel atmak gerekir. Binanın temeli sağlam değilse üst katları yüksek bir bütçe ile özenerek de yapsanız bina çökecektir. Aynı şekilde, eğer firma sitenizin temeli sağlam değilse her ne kadar reklam verirseniz verin uzun soluklu bir başarıya ulaşmanız mümkün değildir.

Ödeme yaptığınız sürece siteniz en başta görünebilir, ancak ödemeyi kestiğiniz anda siteniz yine aşağı sıralara düşecektir. Ancak eğer B2B SEO Stratejileri konusunda web sayfanızı güçlendirdiyseniz durum başka bir hal alır. Artık reklam vermeden de birinci sıraya kalıcı olarak yerleşmeniz mümkün hale gelecektir. Peki B2B SEO Stratejisi nedir?

Sıfır Yazılım içerik ekibi olarak bu içeriğimizde SEO strateji ve teknikleri hakkında detaylı açıklamalara yer verdik…

B2B SEO Stratejileri- Sıfır Yazılım

B2B SEO Dijital Pazarlamanın Temel Taşları Nelerdir? 

B2B dijital pazarlama yabancı bir terim gibi görünse de aslında devamlı kullandığımız bir ifadelerdir. B2B yani business to business, işletmeler arası demektir. Bir işletme ile diğer işletme arasında bir bilgi ve müşteri edinme yardımlaşması mevcuttur. Web sitesi anlamında da işletmeler arası yardımlaşmalar söz konusudur. Örneğin, bir marangoz ile bir mobilya mağazası arasında içeriklerden birbirine bağlantı vermek bir tür yardımlaşmadır. Yani, içeriği okuyan insanlar benzer hedef kitleler olduğu için birbirinin ilgisini çekebilecek insanlara görünür hale gelmektedirler. Bu yardımlaşma ise marka bilinirliği konusunda olumlu bir etki sağlamaktadır. Müşteri edinme, Google sıralamalarında yükselme ve marka bilinirliği oluşturma konularında firmaların ihtiyacı olan anahtar B2B Pazarlama…

İş dünyasında rekabetin arttığı bu yoğun dönemde, dijital dünyadaki varlığını ve görünürlüğünü güçlendirerek potansiyel müşterilere ulaşmak için şirketlerin SEO stratejilerine odaklanmaları gerekir. B2B pazarlama bakımından internet sitesini güçlendirmek isteyen firma sahiplerinin bu konuda profesyonel bir takımdan destek alması gerekir. İşte bazı B2B dijital pazarlama ipuçları…

Anahtar Kelime Araştırması ve Hedefleme

Her etkili SEO stratejisinin temelini oluşturan anahtar kelime araştırması, B2B pazarlamada da hayati bir rol oynar. Özellikle anahtar kelime planlaması yaparken yardım alabileceğiniz bazı güvenilir siteler mevcuttur. Bunlardan en kapsamlı ve doğru bilgi vereni Google Keyword Planner olarak ön plana çıkmaktadır. Biraz karışık bir ara yüzü olsa da B2B SEO ile bu site üzerinden en güncel arama ilgilerine ulaşmak mümkündür. Hedef kitlenin eğilimlerini doğru bir şekilde analiz ederek internet sitenizi bu kelimelere odaklayabilirsiniz. Böylece, gerçekten verdiğiniz hizmet ile ilgilenen insanların karşısına çıkabilirsiniz. Aksi takdirde sizi arayan insanlar sitenizi bulamayacaktır. Ayrıca, Google ne iş ile ilgilendiğinizi anlamayabilir.

Bununla birlikte, eğer yanlış anahtar kelimelere odaklama yaparsanız da hedef kitlenizde olmayan insanların karşısına çıkabilirsiniz. Bu durumda yanlış kelimede birinci sıraya yerleşseniz dahi insanlar sitenize tıklamayacaktır. Zamanla Google algoritması sitenizi alt sıralara yerleştirecektir. Bu hatayı düzeltmek ise ciddi bir uğraş ve vakit istemektedir. İlgili anahtar kelimeleri belirlemek ve bunları hedeflemek, potansiyel müşterilere ulaşma konusunda kritik bir adımdır. 

Rekabet analizi yaparak, sektördeki anahtar kelimeleri belirlemek ve stratejinizi bu doğrultuda oluşturmak da ciddi önem arz etmektedir. Bu npktada rakip firmalarınızın yazdığı içerikleri ve özellikle kullandığı anahtar kelimeleri iyi analiz etmeniz gerekir. Bir ajanstan yardım alarak sizin için rakip analizi yapmalarını isteyebilirsiniz. Ayrıca, kendiniz de birkaç rakip firmanızı inceleyerek en sık gördüğünüz kelimeleri not alabilirsiniz. Anahtar kelime kullanırken tam olarak o kelimeyi kullanmayı, büyük küçük harf gibi farklara da duyarlı olabileceğini unutmamalısınız. 

B2B SEO Stratejileri- Sıfır Yazılım

İçerik Pazarlaması ve Blog Yazıları

İçerik pazarlaması adımı özellikle B2B SEO stratejilerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Ayrıca bu blog yazıları, e-kitaplar, baskı kitaplar ve ilgililerin raporları gibi içerikleri düzenli olarak paylaşmak için harika bir fırsattır. Okuyucunun, yani hedef kitlenizdeki müşterilerinizin, ilgisini çekecek içerikleri tespit etmelisiniz. Bununla birlikte, kaliteli blog yazıları hem organik arama sonuçlarını iyileştirmeye hem de şirketin uzmanlık alanını vurgulamaya yardımcı olur. Kaliteli ve bilgi dolu içerikler, potansiyel müşterilerin sizin firmanız ile gerçekten etkileşimde bulunmalarını sağlar.

Teknik SEO Optimizasyonu

Teknik SEO kavramı normal SEO yazılarından farklıdır. Burada, anahtar kelime ve başlık atamalarından daha çok arkaplandaki süreç söz konusu olacaktır. Öyle ki, bir web sitesinin performansını ve kullanıcı deneyimini geliştirmenin anahtarıdır. Daha önce bazı siteler dakikalarca yüklenmezken bazılarının neden direkt olarak açıldığını merak ettiniz mi? Sitenin görsel veri büyüklüğü, site optimizasyonu, güvenlik duvarı gibi faktörler bir arada sitematik bir şekilde çalışır. İşte bu etkenler sayfanızın yüklenme hızını etkiler.

Bu etki olumlu veya olumsuz yönde olabilir. Hızlı yüklenen sayfalar, mobil uyumluluk ve güvenlik protokollerine uygunluk gibi faktörler, hem arama motorları hem de ziyaretçiler için önemlidir. Ayrıca, sayfa hızını artırmak, düzgün bir URL yapısı oluşturmak ve site haritası oluşturmak gibi teknik detaylara odaklanarak sitenizi optimize edebilirsiniz. Yani, teknik SEO optimizasyonu yaptıysanız site başarınızın yükseleceği söylenebilir..

Yerel B2B SEO Stratejileri

İşletmeler arası ilişkiler genellikle coğrafi sınırları kolaylıkla aşar. Yani, şirketler arası B2B SEO ile bir iş birliği olacaksa artık yakın konumda olmalarına gerek yok. Günümüz dijital dünyasında yerkürenin en uzak iki ucunda bile olsanız iki şirket olarak yakın ilişkileriniz olabilir. Ayrıca, her dakika birlikte çalışabilirsiniz. Bunun yanı sıra online yani çevrimiçi sistemler ile her an koordineli kalabilirsiniz.

Ancak yerel SEO stratejileri yine de önemlidir. Çünkü sizin hedefiniz küresel bile olsa internet sitenizi öne çıkarmak için yerel konumdaki internet kullanıcılarına ihtiyaç duyarsınız. Şirketin bulunduğu bölgede etkileşim almak ve yerel işletmelerle işbirlikleri kurmak sizin görünürlüğünüzü lokal düzeyde arttıracaktır. Böylece Google ve diğer arama motorlarının algoritmaları sizi değerli bir site olarak algılayıp ön sıralara çekecektir. Ayrıca, bu durum hem arama motorlarında hem de potansiyel müşterilerle bağlantı kurma açısından faydalıdır.

Sosyal Medya Entegrasyonu

Sosyal medya her ne kadar konudan uzak gibi görünse de aslında tam olarak ihtiyacınız olan sihirli değnektir. Günümüzde sosyal medyanın çok efektif bir özelliği mevcuttur. Sosyal medyadan ekranı sadece kaydırarak milyonlarca insan internet sitenize gelebilir. Elindeki telefonla bunu yapabilmeleri de onlar açısından daha kolay bir kullanıcı deneyimi sağlar. İşte bu noktada, bir firmanın kendi sosyal medyasından kendi sitesine verdiği yönlendirme her zaman herkese samimi gelmeyebilir.

Ancak farklı bir firmanın sizin sitenize yönlendirme yapması oldukça etkili bir pazarlama tercihi olacaktır. B2B şirketleri için potansiyel müşterilere ulaşmanın etkili bir yoludur. Sosyal medya platformlarında aktif olmak ve içeriğinizi paylaşmak, marka bilinirliğini artıracak olan adımdır. Ayrıca, web sitenize de güçlü bir trafik çekebilir. Bununla birlikte, Instagram ve Facebook platformlarının yanı sıra LinkedIn gibi profesyonel ağlarda şirket profilinizi güncel tutmak da işletmeler arası ilişkileri kuvvetlendirecektir.

B2B SEO Stratejileri- Sıfır Yazılım

B2B SEO Backlink Stratejileri

Backlinkler, arama motorlarının önem verdiği bir konudur. Backlink bir sitenin başka bir siteye internet sitesi üzerinden link yönlendirmesi yapmasıdır. Ayrıca, algoritmaların web sitenizin otoritesini anlamasına yardımcı olan önemli bir faktördür. Bununla birlikte, yüksek kaliteli ve sektörle ilgili web sitelerinden backlinkler almak, sistemlerin sizin ne iş yaptığınızı anlamasına yardımcı olur. Zaten algoritmaların temel amacı da sizi ne iş ile ilgileniyorsanız o kategoriye yerleştirmektir. Bu noktada dikkatli olmanız gereken unsur ne yaptığınızı tam olarak anlatma çabasında olduğunuzu unutmamaktır. İşte tüm bu adımlar sitenizin SEO performansını artırabilir. Ancak, organik ve doğal backlinkleri teşvik etmek, kısa vadeli kazanımlar yerine uzun vadeli başarıya odaklanmayı gerektirecektir. Yani, direkt reklam veya arada bir toplu backlink almak fayda etmeyecektir. 

Veri Analitiği ve İyileştirme ile B2B SEO

B2B SEO stratejilerinin etkisini değerlendirmek için veri analitiği önemlidir. Google Analytics gibi araçlar kullanarak ziyaretçi davranışlarını ve dönüşümleri takip etmek, stratejinizi sürekli olarak iyileştirmenin anahtarıdır. Performansı anlamak, başarıyı ölçmek ve stratejileri güncellemek, rekabet avantajını korumak için önemlidir.

Video İçerikleri ile B2B SEO Site Optimizasyonu

Video içerikleri, yoğun bir data içermesinden dolayı arama motorlarının favori içeriklerinden  birisidir. Bu sebeple de algoritmanın hoşuna gidecek her hamle gibi video içerikleri de B2B pazarlamasında etkili bir araç olacaktır. Ayrıca üÜrün tanıtımları, şirket içerisindeki günlük yaşama ait samimi videolar veya endüstri içerisindeki marka eğilim trendleri hakkında bilgilendirici videolar oluşturmak da mantıklı bir seçenek olacaktırç Bununla birlikte, tüm bu hamleler ile ziyaretçilerin sitenizde daha fazla zaman geçirmesine olanak sağlamanız mümkün. Bu sayede Google ve diğer arama motorlarına olumlu ifadeler göndermesine yardımcı olan içerikler yayınlamış olursunuz.

Tüm bu emekler ise site sıralamanızı yükselterek size dönüş yapacaktır. Elbette bu noktada her zaman kendi sitenizi paylaşmak yerine farklı şirketler ile iş birliği de yapabilirsiniz. Kendi ofisinizi paylaşmak beklendik olsa da farklı bir şirketin ofisini paylaşmak beklenmedik olabilir. Bu algıyı oluşturduğunuz zaman başarıya giden adımı B2B SEO ile attınız demektir…

B2B SEO Stratejileri Hakkında…

İşletmeler arası  yani B2B Business to Business SEO stratejileri, dijital pazarlama dünyasında özellikle son zamanlarda ön plana çıkmaktadır. Sektörünüz ne olursa olsun şirketler ve rakipler arasında rekabet avantajı sağlamak için kritik bir rol oynamaktadır. Bu strateji önemli bir hamle olup herkes tarafından başarıyla uygulanamaz. Profesyonel adımları izlerken her daim ne yaptığınızı biliyor olmanız gerekir. Ayrıca anahtar kelime araştırması, içerik pazarlaması, teknik SEO optimizasyonu, yerel SEO stratejileri, sosyal medya entegrasyonu, backlink stratejileri, veri analitiği ve video içerikleri gibi adımları takip ederken hepsini entegre bir şekilde yapmanız gerekir. İşte tüm bu unsurları içeren bütün haldeki sistematik bir strateji, şirketin online varlığını güçlendirecektir.

B2B SEO Stratejileri- Sıfır Yazılım

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
B2B SEO Stratejileri hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.