Google Dataset Search Nedir?

İçindekiler

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında neredeyse her işimizi dijital olarak halletmekteyiz. Farklı işlerimizi hallederken de farklı uygulama ve siteleri kullanmaktayız. Bu uygulamalardan çoğumuzun tercihi gerek işlevselliği gerek de erişilebilir olmaları nedeniyle Google uygulamaları oluyor. Meet, docs, drive ve birçok uygulamayı ücretsiz kullanmanızı sağlamakta olan Google aynı zamanda Dataset Search hizmeti de sağlamakta. Peki Türkçesi veri kümesi araması olan Google Dataset Search Nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır bir bakış atalım…

Kopya İçerik ve SEO İlişkisi- Sıfır Yazılım

Google Dataset Search Ne İşe Yarar?

Dataset Search yani veri kümesi arama adından da anlaşılacağı üzere bir arama yöntemidir. En popüler arama motoru olan Google tarafından sunulmakta olan bu hizmet standart Google aramalarının dışında bir amaca hizmet etmektedir. Bu özel geliştirilmekte olan arama motorunun hedefi araştırma yaparken doğru bilgiye erişiminizi kolaylaştırmaktır. Bu nedenle gazetecilik, bilimsel araştırmalar, eğitim gibi alanlarda büyük avantajlar sağlamaktadır. Araştırmalarda kullanılmakta olan bir diğer uygulama olan Google Scholar’dan farklı sonuçlar sunmaktadır. Çünkü, Google Scholar akademik makaleleri sizlere sunarken Dataset Search veri kümelerini toplu halde sizlere sunmaktadır. Bu sayede Google sizlere tek bir makale değil de toplu bilgi birikimleri sunmaktadır. Tek bir kaynaktaki bilgilere erişmek yerine birkaç güvenilir kaynaktan bilgi elde edersiniz. Bu sayede daha doğru sonuçlara daha kolay ulaşmanız mümkün hale gelmektedir. 

Günlük bilgilerimizi sıklıkla aradığımız arama motoru Google aynı zamanda araştırmalarımızda da bizlere bu şekilde yardımcı oluyor. Google Dataset Search tarafından sunulmakta olan verilen farklı formlar şeklinde karşımıza çıkıyor. Tablolar, dosyalar, görüntüler gibi türlerde bilgileri bir araya getirerek bu kümeler oluşmakta. Bu sayede daha çok bilgiye daha kolay ulaşarak araştırmalarınızı tamamlamanız mümkün olacaktır. Aynı zamanda bu bilgilerin elde edildiği kaynakların güvenilir olması da önemli bir faktördür. Google, adeta bir literatür taraması yaparak sonuçlarını size ulaştırmaktadır. Google Dataset Search nedir sorusuna cevap olarak genel anlamda bu verilebilir. 

Neden Google Dataset Search Kullanmalıyım?

Google dataset search kullanmanın birçok büyük avantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi aldığı bilgileri seçili daha güvenilir kaynaklardan almasıdır. Bir diğer büyük avantajı ise zaman konusunda sunduğu kolaylıktır. Günümüzde internet sayesinde her ne kadar kütüphane gibi alanlara gidip araştırma yapmak zorunda kalmasak da daha hızlısı mümkün. Örneğin Google Scholar gibi araçlarda aynı konudaki bilgiyi başka kaynaklardan bulmak ekstra zaman istemektedir. Aynı başlığı farklı yerlerde aratıp bilgileri harmanlamanız gerekmektedir. Google Dataset Search ise bu zaman kaybını engellemeyi amaçlamaktadır. Arayacağınız konu hakkında size kaynaklardaki bilgileri toplu halde sunmaktadır. Bu sayede farklı kaynakları çok daha kolay ve hızlı şekilde tarayarak bilgiye ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Google Dataset Search araştırmalarınız esnasında bilgilerinizi teyit etmek adına yardımcı olacaktır. Farklı kaynaklara tek tek erişerek bilgi araştırması yapmak yerine size veri öbekleri sunacaktır. Bu da özellikle zamanınız kısıtlı ise çok önemli bir özellik olacaktır. Araştırmanızda bilgiye erişmek yerine bilgiyi analiz etmek ve kullanmak için daha çok zaman ayırmanıza olanak sunmaktadır. Bu sayede araştırmalarınızda farklı alanlara daha fazla odaklanarak daha kaliteli bir çalışma süreci sürdürmenizi kolaylaştıracaktır. Bu gibi artıları sayesinde doğru bilgi elde etmenizi kolaylaştırırken araştırma süreçlerinizi de hızlandırmaktadır. Daha otonom ve sizin için daha az zaman kaybı oluşturacak bir süreç amaçlamaktadır. 

kullanıcı arama niyeti nedir

İş Süreçlerinde Nasıl Dataset Search Kullanabilirim?

Dataset search her ne kadar gazeteciler, bilimsel araştırmacılar, öğrenciler gibi bireylerin sık kullandığı bir uygulama olsa da iş süreçlerinde de yardımcı olmaktadır. Her alanda olduğu  gibi iş süreçlerinde de araştırma yapmak ve buna göre hareket almak oldukça önemlidir. Bu sayede her daim optimal ve doğru kararlar alarak iş süreçlerinde büyümeyi maksimum seviyede tutmak mümkün olmaktadır. Alacağınız her stratejik karardan önce uzun bir düşünme ve araştırma süreci olmalıdır. Araştırma ihtiyacınız olduğu için de bunu yapmanın en kolay ve hızlı yollarından birisi de Google Dataset Search. 

Google Dataset Search, verileri setler halinde sizlere sunduğu için özellikle araştırma projelerinde büyük avantajlar sağlamaktadır. Hem zaman hem de iş gücünden tasarruf etmenizi sağlamaktadır. İş süreçlerinizde Google Dataset Search uygulamasının avantajlarından yararlanmak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Tarayıcınızdan kolayca “Dataset Search” araması yaparak bu hizmete erişmeniz mümkün. Sonrasında Google Dataset Search arama ekranından dilediğiniz kelimeyi aratın. Standart Google aramasına benzer şekilde sonuçlar listeli bir halde karşınıza çıkacaktır. İşinize yarayacağına inandığınız linkler aracılığıyla bu kümelere erişim sağlayın. Bu sayede dilediğiniz alandaki araştırma veri kümelerine hızlı bir şekilde erişin. Sonrasında eriştiğiniz bu veri kümesini indirmeniz ve göz atmanız mümkün.

Google Dataset Search Yararları

İş süreçlerinde öne geçmek için sürekli araştırma yapmak ve en yeni bilgilere sahip olmak son derece önemlidir. Benzer şekilde bilimsel araştırmalarda da bilgiye erişim süresini kısaltmak araştırmanın kalitesini artıracaktır. Ne kadar çok kaynak incelerseniz bilginin doğruluğu ve kapsamı da o kadar artacaktır. Bu nedenle Google Dataset Search büyük yararları vardır. Özellikle araştırma yapmak konusunda veri kümelerine direk olarak erişim sağlayarak bilgiye tümüyle erişmenizi sağlamaktadır.

Bu gibi faydaları sayesinde Dataset Search hem zaman hem de fazla efordan sizi kurtarmaktadır. Standart Google aramalarının yanı sıra Dataset Search tercih ederek daha refine bilgilere erişin. Hem iş süreçlerinizde hem de kişisel veya akademik araştırmalarınızda öne geçmek için Google Dataset Search eklentisinden yararlanabilirsiniz. Böylece rakiplerinizden bir adım öne geçmek için çağın gerektirdiği teknolojik imkanlardan faydalanmış olmanız mümkün. 

Google Dataset Search Nedir- Sıfır Yazılım

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
Google Dataset Search Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.