En Çok Kullanılan WordPress SEO Eklentileri

İçindekiler

En çok kullanılan WordPress SEO eklentileri sayesinde bir web sitesi hem Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda listelenir hem de rakipleriyle rekabet edebilecek kabiliyete erişir. SEO optimizasyonu son derece komplike bir süreç. Sadece kaliteli içerik oluşturmak başarıya ulaşmak için yeterli değil. Ücretli ya da ücretsiz eklentiler kullanarak optimizasyon yapılmadığında organik trafik çekme şansı son derece azalacaktır.

WordPress, dünyanın en çok tercih edilen web sitesi sağlayıcısıdır. Kullanıcılarına birçok konuda olduğu gibi SEO optimizasyonu konusunda da büyük destek sağlar. 2024 yılı verilerine göre içerik üreticileri ve şirketler için oluşturulmuş 56.614 adet WordPress eklentisi var. Böylesine bir eklenti havuzu içerisinde en çok fayda sağlayacak araçları paylaşacağız.

Proje hedeflerine göre kullanılması gereken eklenti sayısı farklılık gösterir. Ancak yeni açılmış bir web sitesinde muhakkak kullanılacak 6 temel eklenti aracı olduğunu söylemek mümkün. O halde şu sorulara yanıt verdiğimiz makalemize başlayalım: En çok kullanılan WordPress SEO eklentileri neler? Başlangıçta hangi WordPress araçlarını kullanmak gerek? Bu araçların önemi ne? Keyifli okumalar dileriz…

En Çok Kullanılan WordPress SEO Eklentileri

WordPress SEO Eklentilerinin Önemi

Web sitesini genişletmek, yeni özellikler ilave etmek için kullanılan araçlara WordPress eklentisi denir. SEO optimizasyon stratejisinin önemli sac ayaklarından biridir. Geniş eklenti kütüphanesi sayesinde hemen her ihtiyacı kolaylaştıran bir araç bulmak mümkün. Fayda açısından çok büyük bir liste sıralanabilir. Aslında hangi eklentinin ne amaçla kullanıldığına göre bu ürünlerin önemi de değişiyor. Örneğin Yoast SEO kullanıldığında içeriklerin SEO performansı daha da artıyor. Semrush ise analiz, doğru anahtar kelime araştırma, backlink stratejisi oluşturma gibi faydalara sahip.

2024 Yılının En Çok Kullanılan WordPress SEO Eklentileri Listesi

WordPress ile Google ve diğer arama motorları arasında entegreli çalışma sistemi var. Bu köprüyü çoğu zaman eklentiler kuruyor. Görsel, hız, SEO optimizasyonu yapabiliyor içeriklerinizin kalitesini arttırabiliyorsunuz. Dilerseniz sosyal medya ile entegreli bir web sitesi stratejisi de oluşturabiliyorsunuz. Binlerce farklı amaç için on binlerce araç var. Günümüzde +56.000 seçenek arasında en çok kullanılan WordPress SEo eklentilerini açıklıyoruz…

2024’te en çok kullanılan WordPress SEo eklentileri listesi:

 • Yoast SEO
 • Rank Math
 • All in One SEO Pack
 • SEMRush
 • Broken Link Checker
 • Google Keyword Planner
 • Squirrly SEO
 • SEOPress
 • SEO Framework
 • MonsterInsights
 • W3 Total Cache
 • Google XML Sitemaps
 • SEO Optimized Image
 • WPtouch Mobile Plugin
 • AddThis

Listeye daha onlarcası eklenebilir. Buradaki en temel, ücretsiz ve işinize ziyadesiyle yarayacak olan eklentilerdir. İhtiyaç ve stratejilere göre farklı eklenti kurulumları da yapılabilir. Bu konuda kapsamlı bir SEO optimizasyonu için Sıfır Yazılım uzmanlığından faydalanabilirsiniz.

1.      Yoast SEO

Yoast SEO, günümüzde milyonlarca sitenin arama motoru performanslarını üst sıraya taşımak için kullanılan bir eklentidir. Temel işlevi, sitedeki içeriklerin dil, imla ve yapı bakımından arama motorlarına uygun hale getirmektir. Google algoritmalarına göre tasarlanan bu eklenti ile tekrara düşmeden daha özgün makaleler üretebiliyorsunuz. Böylece SEO performansı kadar pozitif okuyucu deneyimi de yaratıyorsunuz.

Yoast SEO’yu en çok kullanılan WordPress SEO eklentileri listesinde zirveye taşıyan bir diğer özelliği de otomatik XML site haritası oluşturuyor olmasıdır. Manuel Site Map hazırlamak kimi zaman zor olabilir ve Yoast sizi bu zahmetten kurtarır. Ücretsiz versiyonunda kullanım alanı sınırlı olsa da başlangıç siteleri için yeterli oluyor. Ancak daha büyük projelerde Premium versiyona geçilmesi önerilir.

2.      Rank Math

WordPress eklentileri arasında en popüler araçlardan biri de Rank Math olarak bilinir. Kullanıcı dostu ara yüzü, ücretsiz oluşu ve sağladığı imkanlar ile bu popülerliğin tesadüf olmadığı görülüyor. Temel manada birçok SEO eklentisinin gücünü tek bir yerde topluyor. Optimizasyon stratejisinde tüm gücü Rank Math ile ele almak mümkün. Eklentinin genel özelliği ve faydaları şunlardır:

 • Site içeriklerini detaylandırmanıza ve arama motoruna uygun hale getirmenize olanak tanır. Meta açıklaması, meta başlığı ve Open Graph Meta verileri buna örnektir.
 • Verimli bir XML site haritası oluşturulmasını sağlar.
 • Blog içerikleri 40 farklı yöntemle analiz eder ve en doğru sonuca ulaştırır.
 • Görsel ve videolara otomatik alt yazı ekleme seçeneğine sahiptir.
 • Sitedeki hataları gösteren 404 monitörüne sahip.

En çok kullanılan WordPress eklentileri arasında olmazsa olmazlardan Rank Math ücretsiz kullanım imkanı veriyor. Bedava seçeneği sayesinde büyük fayda sağlarsınız.

3.      Semrush

SEO eklenti piyasasının en detaylı analiz eklentisi olarak Semrush gösterilir. Rapor ve analiz oluşturma konusunda son derece etkili ve kullanıcı dostudur. Küçük ve orta ölçekli işletmeler ya da içerik üreticilerin ihtiyaç duyduğu çoğu konuda destek verir. Ücretsiz kullanımında birçok özelliği kapalı. Aylık ya da yıllık üyelik planları tercih edilebilir.

Semrush en çok rakip analizi ve anahtar kelime araştırması için kullanılıyor. Anahtar kelime araştırırken sadece arama motoruna değil rakiplere de odaklanıyor. Organik, hiti yüksek ve rekabeti düşük kelime bulmak adına Semrush en çok kullanılan WordPress SEO eklentileri arasında olmayı hak ediyor.

4.      SEO Framework Plugin

Framework eklentisi WPMUDEV topluluğu tarafından üretilmiş bir eklentiydi. Ancak zaman içerisinde ücretsiz bir WordPress SEO aracına dönüştü. Hızlı ve hafif oluşu, Yoast’ın sunduğu hemen her özelliği ücretsiz bir şekilde vermesi en temel avantajları arasında gösterilebilir. Onunla alacağınız aksiyonlardan bazıları şunlardır: AMP entegrasyonu, makale geliştirme, yerel SEO çalışması, gizli modda çalışma ve spam yorumları ön belleğe alma.

NOT: Birçok SEO aracı analiz yaparken ana odak kelimeyi baz alır. Ancak SEO Framework Plugin anahtar kelimeye değil içerik konusuna odaklanır. Böylece kişiyi daha doğal içerik üretmeye teşvik eder.

5.      Google Keyword Planner

Google üzerinden reklam stratejisi oluşturanlara özel üretilen Google Keyword Planner tamamen ücretsiz bir eklentidir. Ana görevi Google reklamları için en doğru ve verimli anahtar kelimeleri saptamak. Kullanımı basit ve hızlı. Herhangi bir eklenti kurulumu gerekmiyor.

Keyword Planner, demografik özelliklere göre anahtar kelime analizinde çok iyi performans sağladığından küçük ve orta ölçek işletmeler için en çok kullanılan WordPress SEO eklentilerinden biridir. Örneğin İstanbul’un Ümraniye bölgesinde hizmet veren bir kombi bakım servisi, sadece kendi lokasyonundaki ihtiyaçlara göre bir anahtar kelime analizi yapabilir.

6.      All in One SEO Pack

All in One SEO Pack için Yoast SEO rakibi bir eklenti denebilir. Günümüzde 3 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılması onu bu endüstride ciddi bir yere konumluyor. Genelde online satış yapan işletmelerin tercihi. Ayrıca birden fazla site yöneten kişiler için büyük kolaylık sağlıyor. Ücretsiz üyelikte hizmet kapsamı geniş: robots.txt dosyası için pano düzenleme, şema işaretlemesi, bot engelleme, canonical URL fonksiyonu ya da Analiytics entegrasyonu yapabiliyorsunuz.

Popüler WordPress SEO Eklentileri

Popüler WordPress SEO Eklentileri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Şimdiye kadar en çok kullanılan WordPress SEO eklentileri hakkında kapsamlı bilgi verdik. Böylece temelde tercih edilecek araçları öğrenmiş olduk. Şimdi de aklınızdaki sorulara kısa kısa yanıt sunacağız.

a)     Bir WordPress sitesi için olmazsa olmaz eklenti nedir?

Her web sitesinin eklenti ihtiyacı farklılık gösterse de yeni başlayanlar için temel eklenti önerilerinde bulunabilir. Yoast SEO, Rank Math, Semrush ve Framawork Pluggin bunlara örnektir. Eğer Google reklamları vermek hedefleniyorsa Google Keyword SEO da muhakkak kullanılmalıdır.

b)     Yoast SEO kullanışlı mı?

İçerikte yüksek kalite almak için son derece verimli bir eklenti. Düz bir yazıya göre metin çok daha verimli hale getirilir. Kullanıcı deneyimi Google nezdinde önemli olduğundan Yoast kullanmak faydalıdır.

c)      Ücretsiz WordPress SEO eklenti önerisi var mı?

Rank Math ücretsiz WordPress eklentileri arasında popüler ve en temel kullanıma sahip araçtır. Ayrıca Google Keyword Planner da ücretsiz araçlar arasında ilgi görüyor. İyi günler dileriz.

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
En Çok Kullanılan WordPress SEO Eklentileri hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.