Google Ads Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

Google Ads Hesabı Oluşturma ve Ayarları

Google Ads, markanızı diğer markalardan farklı kılma şansını sizinle tanıştıran çevrim içi bir reklam platformudur. Süreci daha etkili bir şekilde yönetecek bir dijital reklam ajansı da iyi bir tercihtir. Ancak yine de mevcut süreci “ben de güçlü bir şekilde yönetebilirim.” diyorsanız ihtiyacınız olan yegane şey web siteniz ve Google Ads hesabıdır. Aşağıda hesap oluşturmanız adına yapmanız gerekenleri görsellerle destekleyerek açıklayacağız.

Reklamınızı Yayınlamanız İçin Gerekli Olan Adımlar 1. Bölüm

Adım 1: Öncelikle Google Ads’in web sitesine erişim sağlayın. Sağ üst köşedeki yer alan ‘hemen başlayın‘ butonuna tıklayın. Ancak başlangıç yapmadan önce “acaba bir Google hesabım var mı?” diye düşünmeyi ihmal etmeyin.

Adım 2: Google Ads hesabınızı yönetmek istediğiniz bir Google hesabı ile giriş sağlayın. Eğer bir hesabınız olmadığını fark ederseniz, sol alt kısımda yer alan ‘hesap oluşturun’ seçeneği size yardım olacak. Bir hesaba sahip olduğunuzda başka bir mail adresine de yetki verebileceğinizi belirtmiş olalım.

Adım 3: Google Ads’e erişim sağladığınızda karşınıza çıkan ilk pencere Google Express penceresidir. Pencerede yer alan adımları izleyemek Google’ın kullanımı son derece kolaydır. Bir reklam verme biçimi olan Google Smart Ads’ten yardım alarak bir kampanya başlatmış olursunuz. Google Ads hesabına sahip olmak istiyorsanız karşınıza çıkan sayfada ‘uzman moduna geçin’ butonuna bir tık yapın.

Adım 4: Uzman modunda ‘kampanya modunda bir hesap oluştur’ seçeneği sizi karşılayacak. Google yine de reklam vermeniz için biraz üsteleyecektir. Artık Google’ın uzman modu seçeneğindesiniz. Google reklam araçlarından size hitap eden bir kampanya seçin. Herhangi bir kampanyaya sahip olmadan önce yalnızca hesap oluşturma adına ‘kampanya olmadan hesap oluştur’ butonu da sizin için oradadır.

Reklamınızı Yayınlamanız İçin Gerekli Olan Adımlar 2. Bölüm

Adım 5: Tebrikler! Son aşamaya geldiniz. İşletme bilgilerinizi doğrulayarak hesabınızı oluşturmak için gerekli zemini hazırladınız. İşletmenizin içinde bulunduğu saat dilimi, ülke ve para birimini seçerek ‘gönder’ butonuna basmanız yeterlidir.

Bu kısım reklamınızın olacağı konum değildir. İşletmenizin yer alacağı bilgileri içerir. Buna ek olarak, seçtiğiniz para birimini sonradan değiştirmek gibi bir şansınız yoktur. Seçtiğinizi para birimini değiştirmek için yepyeni bir Google Ads hesabı şarttır.

Adım 6: Sağ üst kısımda yer alan  Araçlar ve ayarlar-Faturalandırma-Özet adımları işinizi daha da kolaylaştıracak. Daha büyük kitlelere seslenmek için gerekli olan son basamağa geldiniz. Göz alıcı reklamınızı kitlelerle tanıştırmak için faturalandırma ayarları kritik bir noktadır. Sağ üst alanda yer alan Araçlar ve Ayarlar’a bir tık yaparak Faturalandırma yazısının altında kalan Özet kısmına tıklayın.

Karşınıza çıkan pencerede ödeme ayarları mevcut. İleride hesabınızın askıya alınmasının korkusuna sahipseniz burada yer alan bilgilerin tamamen doldurulması gerek. Buna ek olarak finansal sorunların da bu sayede önüne bir set kurmuş olursunuz. Kredi kartınızın internet ödemelerine kesinlikle açık olması gerek.

Adım 7: Fatura bilgilerinizi tam teşekküllü bir şekilde ekleyin.

Özet

Görsellerle desteklenmiş kolay ve keyifli adımlarımıza buraya kadar eşlik ettiğiniz için teşekkür ederiz. Özetle, markanızın geleceğine yön vermek üzere çıktığınız bu yolda artık siz de bir Google Ads hesabı sahibisiniz. Birden fazla Google hesabı yönetmek isterseniz Google Ads Yönetici Hesabı altında da hesap oluşturmanız mümkündür.

Anahtar Kelime Araştırması ve Seçimi

Google Ads kampanyanızda odaklamak için “işte bu benim markam!” olarak nitelendirebileceğiniz anahtar kelimeleri seçme süreci kilit bir noktadır. Başarılı bir anahtar kelime araştırması ve seçimi için rol model almanız gereken adımları gelin birlikte keşfedelim.

 • Beyin Fırtınası Yapın

İlk etapta, potansiyel müşterilerin ürün veya hizmetlerinizi aramak için kullanabileceğine gönülden inandığınız ilgili anahtar kelimelerin bir listesinde karar kılın.

 • Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısını Kullanmaktan Çekinmeyin

Nokta atışı anahtar kelimeleri keşfetmenin yanı sıra arama trafiği ve rekabet düzeyi hakkında bilgi edinmek için Anahtar Kelime Planlayıcı aracında ufak bir geziye çıkın. Bu araçtan faydalanmak, başlangıçta düşünmemiş olabileceğiniz yeni anahtar kelimeleri keşfetmeniz için harika bir yöntemdir.

 • Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Markanıza Eşlik Etsin

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha spesifik ifadelerdir. Potansiyel müşterilerin bir şey satın alma kararına vardığında bunları kullanmaları muhtemeldir. Daha uzun anahtar kelimeler genellikle daha fazla rekabete sahiptir. Bu anahtar kelimeler daha iyi bir dönüşüm oranını kucaklar.

 • Rekabeti Analiz Etmek Olmazsa Olmazdır

Pazarlamanızda herhangi bir anahtar kelimeyi kullanmadan önce, diğer kişilerin de bu anahtar kelimeyi ne kadar kullandığına şöyle bir göz atın. Teklifler için çok fazla para harcamak bana göre değil diyorsanız, makul derecede rekabete sahip anahtar kelimeler seçmek iyi bir fikirdir.

 • Amacınız Dikkate Değerdir

Anahtar kelimelerin sunduğunuz hizmet için geçerli olduğunu ve müşterinin arama niyetiyle harmanlandığından olduğundan emin olun. Genel olarak, işlemsel veya ticari odaklı anahtar kelimelerin dönüşüm oranı markanıza artı değer katar.

Sonuç olarak, Google Ads stratejinizin zirveye ulaşması için bilinçli seçimler yapmak önem arz eder. Markanıza ışık tutan anahtar kelimeleri seçerek reklamlarınızın doğru zamanda uygun kitleye gösterilmesini sağlamak mümkündür. Bu, daha yüksek tıklama oranları ve dönüşümlerle gün sonunda yüzünüzü güldürecek bir husustur.

Reklam Oluşturma ve Düzenleme

Başarı öykünüze müşterilerinizin de dahil olmasını istiyorsanız öncelikle müşterilerin neyi aradığına hakim olmanız gerekir. Akıllara yer eden bir reklam metni için hayal gücü çok önemli bir kavramdır. Hayal gücünüze bizim de bir katkımız olsun diye reklam metinlerinizi oluştururken size destek olabilecek ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

 • Neyin Tanıtımını Yapıyorsunuz? Kendinizi Mükemmel Bir Şekilde İfade Edin

Kişiler, bir reklama tıklarken ardından neyle karşılaşacağını bilmek isterler. Markanıza ışık tutan bir anahtar kelimeyi reklam oluştururken mutlaka kullanın.

 • Markanızla Çelişmeyin, Net Olun

Müşterilerinize kesinlikle bir çözüm sunmalısınız. Örnek olarak, bir kişi çözüme anında ulaşmak istiyorsa yardımına koşacak o sihirli anahtar kelimeye reklam başlığında yer verin.

 • Açıklamalar Başlıkla Harmanlansın

Reklamınızın içeriğinin başlıkla alakalı olması önemlidir. Eğer başlık ve içerik arasında bir çatışma varsa, potansiyel müşterileriniz muhtemelen bir başka firmanın potansiyel müşterisi olacaktır.

 • Reklamınız Açılış Sayfası İle Uyumlu Olsun

Açılış sayfası, reklam bağlantınızın ardındaki en güçlü bileşendir. Markanıza ait olan ürün ya da hizmete bu sayfada yer verin. Sitenizden umduğunu bulamayan kitleler, siteden ışık hızıyla uzaklaşacaktır.

 • Mobil Cihazı Etkin Kullanan Müşterileri Es Geçmeyin

Web sitenizin mobil versiyonunu bir açılış sayfası olarak kullanmak parlak bir fikirdir. Mobil cihaz kullanan kişileri özel hissettirecek reklamları özenle hazırlayın.

Şimdi de Google Ads reklamlarınızı kolaylıkla düzenlemenize ışık tutacak metin düzenleme aşamalarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 1. Adım: Google Ads hesabınıza erişim sağlayın.
 2. Adım: Sol tarafta yer alan sayfa menüsünden Reklamlar ve Uzantılar butonuna tıklayın.
 3. Adım: Düzenlemek istediğiniz reklamı seçin.
 4. Adım: Fare imlecinizi reklam isminin üzerine getirin ve kurşun kalem ibaresine tıklasın.
 5. Adım: Hemen ardından Düzenle seçeneğini tıklayın.
 6. Adım: Reklam metninizde dilediğiniz değişikliği yapın. Sonra Yeni Sürümü Kaydet deyin.
 7. Adım: Yeni reklamınızın incelenmesi genelde bir iş günü içerisinde sonuca ulaşır.

Google ads sifir yazilim

Hedefleme ve Bütçe Ayarlama

Öncelikle hedef kitlenize yönelik kilit noktaları çok iyi bir şekilde hedefleyin. Bu husus, bütçenizi etkili bir şekilde kullanmanın ilk basamağıdır. İlk olarak hangi amaçla müşterilerinizin karşısına çıktığınızı bilin ve buna göre bir bütçe hesaplaması yapın. Google Ads bütçeniz, markanızın anahtar kelimesinin maliyeti ve site dönüşüm oranları ile bir ilişki içerisindedir. Kendinize hatırlatmanız gereken en önemli şey, maksimum tıklama başına maliyetinizi doğru bir şekilde ayarlamanız gerektiğidir.

Bütçe belirleme konusunda ikilemler yaşıyorsanız satırları okumaya devam edin. Seçmiş olduğunuz kelime grubunun TBM’ini kullanarak, reklamınıza minimum 50 tıklama maliyetinin ne olacağı hususunda düşünceniz varsa küçük bir bütçe belirlemek size yardımcı olacaktır. Ancak, ne kadar fazla ödeme gerçekleştirirseniz reklamlarınız için daha fazla kâr oranı optimize edilir.

İşletmeler için ilk kullanımlarında ilk etapta kusursuz olarak optimize edilmiş reklamlara erişmeleri yokuşlu bir yoldur. Buna ek olarak, yokuşlu yolu daha kolay tırmanmanıza yardım edecek profesyonel bir ekipten destek almak süreci kolaylaştırır. Kampanyanızın ilk birkaç ayını, reklamlarınızı bir sonraki etaba binaen optimize etmeye yardım edecek pozitif veriler sunan bir deneme etabı olarak görmelisiniz. Profesyonel bir yardım, süreci başarıyla tamamlamanıza katkıda bulunur.

Reklam Performansı ve Optimizasyonu

Sektördeki pazar payınızı zirveye taşımak için uygulamanız gereken adımları sizin için bir araya getirdik. 6 adımda reklam performansınızı nasıl optimize etmeniz gerektiğine birlikte bakalım.

 • Çok Daha İyi Hedeflenmiş Reklam Grupları Sizin Dostunuzdur

Potansiyel müşteri verilerini derinlemesine analiz etmek, reklam kombinasyonlarınızı müşterilerin ilgi odağına göre hedefler ve bu sayede reklamlarınız daha göz alıcı hâle gelir. Bu sayede tıklamalardan daha çok dönüşüm elde etmeniz mümkündür.

 • Negatif Anahtar Kelimelerin Pozitif Gücüne Odaklanın

Anahtar kelime taktiğinize yön vererek Google Ads giderlerinizi en aza indirgeyebilir ve reklamlarınızı kolaylıkla optimize edebilirsiniz. Öncelikle yapılması gereken ilk şey; negatif anahtar kelimelerinizin sayısında ciddi bir artış yapmanızdır. Böylelikle alakası olmayan tıklamalara dur diyebilir ve dönüşümü olmayacak tıklamalar adına para ödemenin yükünden kurtulursunuz.

 • Web Siteniz Optimize Kelimesi ile Tanışsın

Kullanıcı dostu bir arayüzü kucaklayan bir web sitenizin olması, müşteri deneyimi bakımından önem arz eder. Negatif bir web sitesi deneyimi tıklama başına uçuk bir maliyet anlamına gelir. Web sitenizi optimize ile tanıştırmak için ilk etapta sitenize Google sayfa hız testinde bir bakın. Eğer ki sayfa hızınız dipteyse gereği olmayan Widget’lardan kurtulmalısınız.

 • Açılış Sayfanız Gelişme Göstersin

Reklamınızı merak edip tıklayan kişilerin karşısında beliren açılış sayfanıza artı değerler katarak müşteri deneyimini maksimuma çıkarın.

 • Reklam Uzantılarından Yardım Alın

Reklam uzantılarından yardım alarak müşterilerinizin reklamlarınız ile tanışmadan önce markanız, ürün veya hizmetleriniz hakkında mini bir fikir sahibi olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Performansı Analiz Etmeyi ve Düzenlemeler Yapmayı İhmal Etmeyin

Son olarak, Google Ads reklamlarınızın gösterdiği performansı her daim analiz süzgecinden geçirmelisiniz. Google Ads reklam kampanyalarınızdan edindiğiniz verileri inceleyin ve düzenlemeler yapın. Bu analizleri reklam performansınızı en üst düzeye çıkarmak için kullanmalısınız.

Kitlelerle buluşacak olan markanızın başaracağı her adımı önemsiyorsanız bir dijital pazarlama uzmanı sizin için biçilmiş bir kaftandır. Google SEO Uzmanı ekibi olarak markanızın başarısının mimarı olmak için buradayız.

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
Google Ads Nasıl Kullanılır? hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.