Kullanıcı Arama Niyeti Nedir?

İçindekiler

Kullanıcı arama niyeti ya da Search Intent, bir kullanıcının gerçekleştirdiği arama sorgusunun temelinde yatan motivasyonu ifade eder. Kişi neden bu aramayı yapıyor? Bir sorusunun cevabını mı arıyor? Belirli bir web sitesini mi ziyaret etmek istiyor? Yoksa bir ürün ya da hizmet mi satın almak istiyor? Kullanıcı arama niyeti, kullanıcıların çevrim içi arama yaparken hedefledikleri sonuçları belirleme amacını yansıtmaktadır. Google, uzun yıllardır kullanıcı arama niyetini belirleme konusunda algoritmalarını sürekli olarak geliştirmiştir. Amacı, kullanıcıların arama sonuçlarında daha anlamlı ve uygun bilgiler bulmalarını sağlamaktır. Bu nedenle bir içeriğin ya da web sitesinin hedef kitlenin arama niyetine uygun olması son derece önemlidir.

Kullanıcılar belirli bir arama sorgusuyla ilgili belirli türde cevaplar ya da kaynaklar ararlar. Örneğin; bir kişi “en iyi diyet planı” araması yapıyorsa kullanıcı arama niyeti muhtemelen sağlıklı kilo verme yöntemlerini öğrenmektir. Başka bir kullanıcı “en iyi akıllı telefonlar” araması yapıyorsa niyeti muhtemelen bir telefon satın almak ya da özellikleri karşılaştırmaktır. Bu bağlamda içerik oluşturan kişiler ve web siteleri, paylaşımlarının ve içeriklerinin hedef kitlelerinin arama niyetine uygun olduğundan emin olmalıdır. Doğru anahtar kelimelerin kullanılması, içeriğin niyetle uyumlu olması ve kullanıcıların istedikleri bilgileri hızlı bir şekilde bulmalarını sağlamak, arama motorlarında başarılı olmanın önemli unsurları arasında yer almaktadır.

İçerik Pazarlaması- Sıfır Yazılım

Kullanıcı Arama Niyeti Neden Önemlidir?

Google’ın temel amacı, kullanıcıların aradıkları bilgilere en etkili ve doğru şekilde ulaşmalarını sağlamaktır. Bu durum Google’ın misyonunu, dünya genelindeki bilgileri düzenleyerek evrensel ve kullanıcı dostu bir hâle getirmek olarak belirtmesiyle uyumludur. Arama motoru devi, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bilgilere seri bir şekilde erişmelerini sağlamak adına sürekli olarak algoritmalarını güncellemekte ve arama sonuçlarını optimize etmektedir.

Buna göre SEO stratejileri, web sitelerinin Google’ın amacına uygun bir şekilde öne çıkmasını sağlamak için önemli bir rol oynamaktadır. Kullanıcılar, arama yaptıklarında ilgili ve değerli içeriklere ulaşmak istediklerinden dolayı web siteleri de bu beklentilere cevap verebilmek için kaliteli içerik oluşturmalıdır. Bir kullanıcı örneğin; “Bir web sitesi nasıl oluşturulur?” sorusunu arattığında karşısına çıkan sonuçlar ilgili ve kullanışlı olmalıdır.

Eğer bir web sitesi kullanıcının amacına hizmet etmeyen ya da ilgisiz içeriklerle dolu ise bu durum kullanıcı için tatmin edici bir deneyim sunmayacaktır. Kullanıcılar, arama sonuçlarında istedikleri bilgilere ulaşamadıklarında sıklıkla başka bir arama yapma eğilimindedirler. Bu durum Google’a, web sitesinin kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olmadığına dair önemli bir sinyal göndermektedir.

Dolayısıyla Google’da üst sıralarda yer almak isteyen web siteleri, öncelikle arama amacına uygun içerik oluşturmalıdır. Uygun içerik oluşturmak, kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgileri en doğru ve etkili şekilde sunmak anlamına gelmektedir. SEO stratejileri içeriğin optimize edilmesi, doğru anahtar kelimelerin kullanılması ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi gibi unsurları içermelidir. Ancak unutulmamalıdır ki en temel kriter her zaman kaliteli ve kullanıcı arama niyeti odaklı içeriktir.

Kullanıcı Arama Türleri Nelerdir?

Arama motorlarında gerçekleştirilen aramaların kullanıcıların temel amacına odaklandığında dört ana kategoriye ayrıldığını söyleyebiliriz.

search intent

 • Bilgilendirici Aramalar

Bilgilendirici aramalar, kullanıcıların belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinme niyetini yansıtır. Bu tür aramalar “Nasıl yapılır?“, “Nedir?“, “Nerede?” ve “Kim?” gibi soruları içermektedir. Örneğin; “iPhone” araması, kullanıcının bu kavram hakkında bilgi edinme amacını yansıtmaktadır. Ancak arama motorları, kullanıcıların sadece belirli bir terimle ilgili bilgi almak istemediğini aynı zamanda bağlam içinde daha geniş bir anlam arayışında olduğunu anlayabilmektedir.

 • Tercihli ya da Ticari Soruşturma

Tercihli ya da ticari soruşturma aramaları, kullanıcıların satın alma ya da karşılaştırma sürecinde olduklarını göstermektedir. Bu tür aramalar yerelleşmiş ifadeler içermektedir ve ürün, marka ya da hizmetlerle ilgili karar verme aşamasında olan kullanıcıları temsil eder.

kullanıcı arama türleri

 • İşlemsel Aramalar

İşlemsel aramalar, kullanıcıların belirli bir eylemi tamamlama amacını yansıtmaktadır. Bu eylemler sadece satın alma ile sınırlı olmayabilir. E-posta kaydı, form doldurma, mağaza ziyareti gibi çeşitli işlemleri de içerebilmektedir. Kullanıcılar marka ya da belirli bir web sitesi arayarak bu tür aramaları gerçekleştirirler.

işlemsel aramalar

 • Gezinme Amaçlı Aramalar

Kullanıcı arama niyeti kapsamında gezinme amaçlı aramalar, kullanıcıların belirli bir web sitesini ziyaret etmek istediklerini gösterir. Bu tür aramalar marka veya web sitesi isimlerini içermektedir. Kullanıcılar, belirli bir sayfayı bulmak için arama motorlarını kullanırlar. Örneğin, “Instagram” ya da “SEMrush Anahtar Kelime Planlayıcı” gibi aramalar, kullanıcıların doğrudan bir web sitesine ulaşma niyetini yansıtmaktadır.

gezinme amaçlı aramalar

Anahtar kelimelerde kullanılan dil, kullanıcıların amacına yönelik niyetlerini anlamak için önemlidir. Bilgilendirici aramalar “bilgi“, “nasıl“, “en iyi yer” gibi kelimeler içerirken, işlemsel aramalar daha çok “satın al” ya da “iptal et” gibi ifadelerle belirginleşmektedir. Bu kategorizasyon, içerik üreticilerinin ve pazarlamacıların kullanıcı arama niyeti hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmaktadır.

Kullanıcı Arama Niyeti İçin Nasıl Optimizasyon Yapılır?

Kullanıcı arama niyeti için içerik oluşturmak, anahtar kelimenin doğru bir şekilde ele alınmasını gerektirir. Eğer anahtar kelimenin amacı bilgilendirme ise bu durumda bilgilendirici bir blog yazısı yazmak en uygun seçenek olacaktır. Öte yandan işlemsel bir amacınız varsa hedef kitlenizi etkilemek ve eyleme geçirmek için bir ürün sayfası oluşturmak daha mantıklı olacaktır. Ancak bu durum göründüğü kadar basit olmayabilir. Çünkü arama amacı dört farklı gruba ayrılabilir ve bazen arama yapanın gerçek niyetini anlamak zor bir hâle gelebilir.

Bilgi amacıyla yapılan aramalar, kullanıcının bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istediği durumları kapsar. Örneğin, “SEO çalışmaları” sorgusu bu tür bir aramanın bir örneğidir. Ancak bu sorgu bize kullanıcının tam olarak ne tür bilgiler aradığını söylemez. Dolayısıyla içerik oluşturmadan önce arama motoru sonuç sayfasını dikkatli bir biçimde incelemek çok önemlidir.

Arama yapanın isteklerini ve bu bilgileri sunmak için hangi formatın daha uygun olduğunu anlamak da kritik bir noktadır. Her bilgi amacıyla yapılan arama aynı değildir. Bu nedenle içeriği hedef kitleye uygun bir şekilde sunmak gereklidir. İster bir blog yazısı ister bir makale isterse bir rehber olsun içeriğin hedef kitlenin ihtiyaçlarına en uygun biçimde sunulması esastır.

Kullanıcının Arama Niyeti Nasıl Anlaşılır?

Kullanıcı arama niyeti belirlemek, kullanıcılara tam anlamıyla ulaşabileceğiniz bir kapı açar. Kullanıcılarınızın arama amaçlarını doğru bir şekilde anlamak, onlara değerli ve ihtiyaçlarına yönelik içerik sunmanın ilk basamadığıdır.

Doğru Anahtar Kelimeleri Bulmalısınız

Alakalı olan anahtar kelimeleri bulmak adına çeşitli SEO araçlarından faydalanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi seçerken sadece genel terimlere odaklanmak yerine kitlenizin sorduğu soruları da anlamak önemlidir. Bu soruları anlamak, onların arama niyetini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

SERP’i (Arama Motoru Sonuç Sayfası) İncelemelisiniz

Alakalı anahtar kelimeleri belirledikten sonra bu kelimeleri arama motorlarında aratarak SERP’i detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Arama motoru sonuç sayfasındaki diğer sayfalar, kullanıcıların arama niyeti hakkında size değerli bilgiler sağlamaktadır. Bu sayede içeriğinizi optimize ederek daha etkili bir hâle getirebilirsiniz.

kullanıcı arama niyeti nedir

İlgili Aramalar Kısmına Göz Atmalısınız

Anahtar kelimenizi seçtikten ve ilgili aramayı yaptıktan sonra, sayfanın en altında bulunan “ilgili aramalar” bölümüne göz atmalısınız. Bu bölüm, kullanıcıların benzer terimlerle yaptığı aramaları gösterir. Bu bilgiler, kitlenizin ilgi alanlarına ve sorularına dair derinlemesine bir anlayış geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Kullanıcı Arama Niyeti ve 3C Kuralı

İçerik oluştururken başarılı bir SEO stratejisi izlediyseniz anahtar kelimelerin güvenilirliğine olan inancınızın ardından bir sonraki adım içeriğinizin 3C kuralına uyup uymadığını kontrol etmektir. 3C kuralının temsil ettiği kavramlar şunlardır: İçerik tipi (content type), içerik formatı (content format), ve içerik açısı (content angle).

İçerik Tipi (Content Type)

İçerik tipi, genel arama sonuçları içindeki çeşitli içerik türlerini ifade etmektedir. Bu kategoriler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Blog Yazısı
 2. Ürün Sayfası
 3. Kategori Sayfası
 4. Açılış Sayfası

Örneğin; “en iyi telefon modelleri” araması, kullanıcıyı telefon modelleri içeren blog sayfalarına yönlendirecektir.

İçerik Formatı (Content Format)

İçerik formatları, oluşturmayı planladığınız içeriğin hangi formatta sunulabileceği konusunda size rehberlik etmektedir. En çok kullanılan formatlar ise şunlardır:

 1. “Nasıl yapılır?” kılavuzları
 2. Adım adım rehber içerikler
 3. Listeleme içerikleri

İçeriğinizin amacına uygun doğru formattaki içeriği seçmek önemlidir. Örneğin; bir kullanıcı “Ayasofya’ya nasıl gidebilirim?” araması yaptığında ekranda konuya ilişkin bir kılavuz bulmayı isteyecektir.

İçerik Açısı (Content Angle)

İçerik açısı, oluşturduğunuz içeriğe farklı bakış açıları kazandırmanızı sağlamaktadır. Örnek olarak “SEO rakip analizi nasıl yapılır?” arama sonuçları içeriğinizi diğerlerinden farklı kılmak için vurgulamanız gereken özelliklere dair ipuçları sunacaktır.

Arama motoru sonuçlarından yararlanarak içeriğinizi diğerlerinden ayrıştırabilir ve öne çıkaracak sihirli kelimeleri keşfedebilirsiniz. Başarılı bir içerik stratejisi ve kullanıcı arama niyeti anlamak için güçlü anahtar kelimelerle uyumlu olarak 3C kuralını dikkate almalısınız.

Kullanıcı Arama Niyeti- Sıfır Yazılım

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
Kullanıcı Arama Niyeti Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.