SEO Audit Rehberi

İçindekiler

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir web sitesinin başarısını sürdürülebilir kılmak için yapılan bir dizi stratejilerdir. Dijital dünyada parametreler sürekli değişir. Google arama motorunun metrikleri, dönem dönem gelen güncellemeler ile farklı yöne evrilmektedir. Audit yapılandırması sayesinde bu değişken ortamda performans kaybının önüne geçiliyor.

SEO yani Search Engine Optimization doğası gereği analize ve veriye dayalı bir çalışmadır. Henüz internet teknolojisinin başlangıç evresinde olduğumuz düşünüldüğünde, web sitelerinin varlığını sağlayan metriklerin bundan birkaç sene sonra tamamen farklı olacağı söylenebilir. Bu değişime ayak uydurmak için On-Page SEO Audit işlemi önemi itibariyle SEO’nun ayrılmaz bir parçası diyebiliyoruz.

SEO uzmanlarının yakından bildiği fakat web sitesi yöneticilerinin gözünden kaçabilen Audit taramasını bu makalede detaylarıyla ele alacağız. Yazının içerisinde yanıt bulacağınız bazı sorular şunlardır: SEO Audit nedir? Ne işe yarar? Audit taraması nasıl yapılır? Faydaları neler? Keyifli okumalar dileriz…

soe audit 2

SEO Audit Nedir?

Arama motorunda Audit nedir diye bir araştırma yaptığınızda karşınıza çok sayıda tanım çıkar ki bunlar çoğu zaman karmaşıktır. En temel manasıyla SEO Audit rehberi şöyledir: SEO’su yapılmış ve aktif bir sitenin sorunlarını tespit etmek, eksikliklerini ortaya çıkarmak ve ölçülebilir sonuçlar çıkararak aksiyon planı belirlemek için yapılan çalışmalardır. Tamamen veri ve analize dayalı bir süreçtir. Veriye ulaşabilmek için Semrush, Ahrefs ve Neil Patel gibi çok sayıda araçtan yardım alınır.

Audit taramasının temel motivasyonu, çevrimiçi markanın merkezi olan web sitesinde her şeyin yolunda olup olmadığını test etmektir. Site, canlı bir organizma gibidir. Uzun süre stabil kalması SEO varlığı açısından gerilemeye yol açar. Periyodik denetimler sayesinde stabil yerine aktif bir varlık yaratılır.

SEO Audit taramasının yapılma sıklığı, proje bazlı değişir. İdeal olan yılda en az 1 kez tarama yapmak. Fakat site yaşı ilerledikçe tarama sıklığı da artar. Zira alt yapıda ve geçmişe dönük sorun çıkma hızı ilk evrelere göre daha yüksek olur.

SEO Audit Neleri Analiz Eder?

On-page SEO Audit kavramı denildiğinde ortaya sayısız aksiyon planı çıkar. Öyle ki bu alanda kişiler en çok şu 2 kavram kargaşasında kendini bulur: On-Page ve Off-Page SEO. En başta bu 2 kavram arasındaki farkı açıklayarak yolumuza devam etmeliyiz. On-Page SEO site içi çalışma metodunu ifade ediyor. Audit taraması da bu metoda dahildir. Off-Page SEO ise site dışı external kanallarının karşılığıdır. Backlink çalışmasını buna örnek olarak göstermek mümkün.

Audit stratejilerini çok geniş bir aksiyon alanı var. En temel kapsam alanı ise şu şekilde ifade edilebilir:

  • Anahtar kelime çalışması,
  • Rakip ve sektör analizi,
  • Sitemap analizi,
  • URL yapısı,
  • Heading etiketleri,
  • Meta verileri,
  • Görsellerin alt etiketleri,
  • Kullanıcı deneyim analizi,
  • Sayfa yüklenme hızı.

Listedeki maddelerin kapsamı SEO stratejisine göre genişletilebilir. Fakat sadece bunlar yapıldığında bile etki almak mümkün. Teknik SEO sorunlarını çözme, yapısal veri sorunlarını giderme, sayfa içi SEO sorunlarını tespit etme ve bu gibi çok sayıda problemle çözüm yaratma konusunda düzenli Audit taramasının belirleyicidir.

soe audit 3

SEO Audit Rehberi ile Audit Taraması Yapmaya Başlayın

Dışarıdan gelen spam bağlantı yönlendirmeli, kopya içeriğe düşen blog yazıları, sayfa açılış hızını düşüren eklentiler ve çok daha fazlası uzun süre aktif kalan web sitelerinin en büyük düşmanlarıdır. Üstelik bunlar kendini apaçık belli etmez. Analiz ve araştırma ile elde edeceğiniz veriler sayesinde sorunların kaynağına inmek mümkündür. 6 adımda Audit taramasını verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. O halde lafı uzatmadan SEO Audit rehberinde neler var birlikte keşfedelim…

1.      Site Analizi

Audit taraması veri analiz prensibiyle çalışır. Elbette dijital ortamda veri elde etmek için farklı araçlardan faydalanmak gerekecek. Belki sayfa açılış hızının yavaş olup olmadığını göz kararıyla anlayabiliriz fakat derin SEO sorunları ancak profesyonel araçlar ile yapılabilir. Ahrefs, Semrush, Three Deep, Neil Patel ve Screaming Frog bu süreçte yardımına sıkça başvuracağımız güvenilir araçlardır.

Tarama işlemi için URL gönderimi yapılır. Sadece URL link göndermek yeterli. Zaten güvenilir programlar link dışında bir veri talep etmez. Dilerseniz site URL’nizi bu programlarda kayıtlı tutabiliyor ve SEO Audit işlemini otomatik hale dönüştürebiliyorsunuz.

2.      Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO ile ilintili her konuda muhakkak ihtiyaç duyulan bir stratejidir. Bir web sitesini doğru kullanıcılarla buluşturmanın tek yoludur. Audit taramasında ise bunun yapılma sebebini şöyle açıklayabiliriz: Kullanıcı aratma davranışları zamanla değişebildiğinden, geçmişte doğru yazılan bir içerik bir süre sonra etkisini yitirebilir. Örneğin geçmişte “Kadın çizme” odak kelimeli bir yazıda aratma eğilimi “Kadın bağcıklı çizme” olarak değişirse, bunu SEO Audit analizleri ile öğrenebiliriz.

3.      İçerik Analiz ve Değerlendirmesi

Uzun süre stabil kalmış web sitesi içerikleri birçok sebepten performans kaybı yaşayabilir. Mevcut içerikler incelendiğinde ortaya eksik kelime sayısı, güncelliğini yitirmiş bilgi, başlık yapısında bozulmalar ve iç bağlantı kullanmama gibi birçok sorun tespit edilebilir. Çıkan analizler neticesinde doğru aksiyonları almak çok daha kolay olacaktır.

4.      Teknik Analiz ve İnceleme

Web sitesinin teknik kısmı, SEO optimizasyon aşamasında eksik bırakılmış ya da zamanla değişen dijital metrikler karşısında güncelliğini yitirmiş olabilir. Sayfa açılış hızı, SSL sertifikası, URL yapılandırması, tema kaynaklı hatalar örnek gösterebileceğimiz belirgin sorunlardır. On-page SEO Audit yaptığınızda tüm teknik hatalar karşınıza listelenir. Size de sorunları gidermek için aksiyon almak kalır.

5.      Bağlantı Profili Analizi

Backlink almak Off-Page SEO çalışmasıdır. Fakat alınan ya da alınması düşünülen bağlantıların analizini yapmak On-Page SEO Audit sürecine dahildir. Başta temiz görünün bağlantı, zamanla spama düşebilir. Öte yandan dışarıdan istenmeyen bağlantılarla da karşılaşabilirsiniz. Bu bağlantıları reddetmek için detaylı analiz yapmak ziyadesiyle size hareket alanı verecektir.

6.      Raporlama ve İyileştirme Süreci

Dijital dünyada veriye ulaşmak ne kadar önemliyse, elde edilen verinin doğru raporlanması da bir o kadar değerlidir. Başta da belirttiğimiz üzere Audit stratejileri veri toplama ve analiz etme motivasyonundan oluşmaktadır. Raporla sonrasında hatalar tespit eder ve web siteniz için önceliklendirilmiş bir eylem planını uygulamaya koyulabilirsiniz.

soe audit 4

SEO Audit Hakkında Sık Sorulan Sorular

Profesyonel Audit taraması sürecinde yukarıdaki 6 adımın ötesinde çok sayıda yöntem de bulunmaktadır. Mobil uyumluluk testi ve güvenlik taraması gibi kapsamlı bir SEO Audit taraması için uzman destek almanız önerilir. Sıfır Yazılım yenilikçi ve sonuç odaklı çözümleriyle bu ihtiyacınızda da sizin yanınızda.

Makalemizde konuyu detaylarıyla ele aldığımıza ve pekiştirdiğimize göre şimdi popüler sorulara yanıt verebiliriz.

a)     Popüler SEO Audit araçları neler?

Tarama yaparak veri toplamak için kullanabileceğiniz birçok program var. Semrush ve Ahref ücretli Website Audit programları arasında popülerdir. Keza Neil Patel de öyle… Search Console ise size bir seviyeye kadar ücretsiz Audit tarama desteği verecektir.

b)     Audit taraması gerekli mi?

Sürdürülebilir ve sağlam temelli bir web sitesi için bu stratejileri dönem dönem uygulamak gereklidir.

c)      Profesyonel Audit taraması kime yaptırılır?

Uzman SEO kadromuz ve çözüm odaklı vizyonumuzla bireysel ya da firma web sitelerinin tamamına Audit tarama hizmeti veriyoruz.

SEO Audit Rehberi

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
SEO Audit Rehberi hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.