Sezonluk Değişimlere Göre SEO Rehberi

İçindekiler

E-ticaret ve blog sitelerinin başarısı için sezonluk değişimlere göre SEO stratejisi belirlemek son derece önemlidir. Arama motorlarında anahtar kelimeler yılın her dönemi aynı hacim performansını göstermez. Mevsimsel olarak dalgalanmalar görülür. Trafiğin en hit olduğu döneme hazır girmek, erişimlerin büyük kısmını siteye çekmek demek. Bunun için elbette yine SEO yöntemlerine başvuracağız.

SEO dünyası çok sayıda teknik detayın olduğu komplike bir süreçtir. Anahtar kelime araştırması, içerik stratejileri, site optimizasyonları ve backlink çalışmaları en temel faktörler. Fakat konu E-ticaret olduğundan bu kalıpların dışına çıkmak ve rekabette markayı bir adım öne taşıyacak planlamalar da yapılmalı. Mevsimsel SEO bu fark yaratan çalışmalardan biridir.

Sezona hazır olmak isteyen e-ticaret sitelerinin yaptığı en büyük hata, çalışmalarına sezonda başlamasıdır. Fakat Google metrikleri baz alındığında yapılan bir SEO stratejisinin meyveleri ortalama 2 – 3 aylık sürede alınır. Yani sezonluk değişimlere göre SEO yaparken, “Top” dönemde ortalama 2-3 ay önce site ve içerikler hazır hale getirilmeli.

SEO, temel metrikleri uygulama olduğu kadar ileriyi görme sanatıdır. Bu yüzden firmalar kendi sektöründeki hit dönemleri bilmeli ve 2-3 ay öncesinden reaksiyon almalıdır. Peki ama sezonluk değişimlere göre SEO nasıl yapılır? Mevsimlik SEO stratejileri belirlerken nelere dikkat edilmeli? Bu çalışma şekli e-ticaret siteleri için neden önemli? Sıfır Yazılım uzmanlığında sizlere bir kez daha bilgi dolu makale hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

Sezonluk Değişimlere Göre SEO

Sezonluk Değişimlere Göre SEO (Mevsimsel SEO) Nedir?

Arama motorları üzerindeki yıl içerisinde yaşanan trafik dalgalanmalarına bir web sitesini hazırlama stratejisine sezonluk değişimlere göre SEO adı verilir. Firmalar, kendi sektörlerinin parametrelerine göre yılın en düşük ve en yüksek aratma hacmi dönemlerini analiz eder ve içeriklerini buna göre oluşturur. Örneğin hediyelik eşya satan bir e-ticaret sitesi sevgililer günü, anneler günü, yılbaşı, bayramlar gibi günler için ekstra bir SEO stratejisi geliştirir.

Mevsimsel SEO 2 ana gruba ayrılır: Zamana bağlı ve etkinliğe bağlı değişimler. Zamana bağlı değişimler geniş bir zaman perspektifini kapsar. Örneğin yaz dönemi ya da kış dönemi. Etkinliğe bağlı değişimler de yıl içerisindeki özel dönemleri ifade eder. Yılbaşı, sevgililer günü ya da babalar günü buna örnektir.

SEO’da sezonluk değişimler genelde tekrar etme eğilimindedir. Yani bu yıl için yapılan hazırlık büyük oranda bir sonraki ve ondan sonraki seneyi de kapsayacaktır. Mesela tatil firması tekne turları üzerinde mevsimlik SEO çalışması yaptığında, her yaz dönemi bunun faydasını görür.

Sezonluk Değişimlere Göre SEO Stratejisinin Önemi

İnsanların ürün ya da hizmet satın alma eğilimleri büyük oranda ihtiyaç dönemlerinde belirleyici olur. Tarihsel süreç e-ticaret sitelerinin satış hacmini belirler. Aralık ayında “mayo ürünleri” satan firma için A kişisi potansiyel değilken haziran ayında ciddi bir potansiyele dönüşür. Aslında sezonluk değişimlere göre SEO çalışmalarının önemi bu örnekle apaçık görülmektedir.

Pazarlanan ürün eğer mevsimsel bir özellik taşıyorsa işletmeler o ürünü en doğru zamanda öne çıkarmalı. Böylece satın alma oranları artar. Harcanan efor tüm yıla değil de “en hit döneme” yayılacağından pazarlama maliyetleri de ciddi oranda düşecektir.

Anahtar Kelime Analizi

Popüler Sezonluk Değişimlere Göre Anahtar Kelime Analizi İçin Gerekli SEO Araçları

Sezonluk değişimde bazı anahtar kelimeler son derece açık olsa da kimisini bulmak için ek yardımcı web araçlarına ihtiyaç duyulur. Elbette yazın mayo ürünlerin kışın da mont çeşitlerinin trend olması apaçık ortadadır. Fakat etkinlik ya da sektörel dönemleri tespit etmek çok daha zor olur. Bu konuda önereceğimiz 3 araç ziyadesiyle işinizi görecektir:

  • Google Trends
  • Google Anahtar Kelime Planlayıcı
  • Google Search Console

Çağın en popüler sezonluk değişime göre SEO araçları bunlardır. Elbette Semrush ya da Neil Patel gibi platformlar da kullanılabilir ancak daha detaylı analiz için özellikle Google Trends işletmelerin muhakkak kullanması gereken öneme sahip.

A.     Google Trends

Hedef anahtar kelimelerin yani ürün ya da hizmetin zaman içindeki talep değişikliğini görmek için günümüzün en popüler arası Google Trends platformudur. Tamamen ücretsiz bir araç ve sunduklarıyla mevsimsel SEO stratejisi belirlemede etkili oluyor. Örneğin bavul ürünün yaz dönemi popüler olduğu bilinebilir. Ancak yılın diğer aylarında nasıl bir grafik yaptığı ancak Google Trends ile mümkün.

B.     Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar kelimelere olan genel ilgiyi görmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcıyı kullanabilirsiniz. Araca herhangi bir anahtar kelime girildiğinde kullanıcıya farklı seçenekler sunar. Örneğin BAVUL üzerine bir içerik planlarken Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile EN GÜZEL BAVUL ÇEŞİTLERİ konusuna da talep olduğunu keşfediyorsunuz.

C.      Google Search Console

Google Search Console, sezonluk değişimlere göre SEO çalışmasının bir parçasıdır. Trendleri yakalamada yardımcı olur. Bu araç dış kaynak bilgi yerine kendi web siteniz üzerinden analizler yapar. Hangi içerik ne kadar sürede kaç defa tıklandı öğrenebiliyorsunuz. Bu özellik, sitedeki kullanıcı eğilimlerini tespitte etkili olmaktadır.

Sezonluk Değişimlere Göre

Sezonluk Değişimlere Göre (Mevsimsel) SEO Yöntemleri

Hedefleri olan bir e-ticaret siteniz varsa ve sezonluk değişimlere göre SEO çalışması yapmayı düşünüyorsanız hemen harekete geçmenizde fayda var. Zira siz beklerken rakipleriniz sektörünüzde daha sağlam yer ediniyor olabilir. Profesyonel destek almak süreci daha hızlı ve sürdürülebilir kılar. Yine de kendi imkanlarınızla strateji oluşturabilirsiniz. 5 maddede mevsime göre SEO optimizasyonunu özetliyoruz.

1.      Arama Motoru Trendlerine Uygun İçerik Planlanmalı

Sezonluk değişimlere göre SEO çalışmasının bir aşamasında mutlaka içerik üretimi gerekecek. Burada anahtar kelime planlaması, olağanın biraz dışında olacak. Daha önce SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? konusunu ele aldık ve oradaki bilgiler mevsimlik SEO’nun da temelini oluşturuyor. Fakat bazı farklı noktalar var.

İçerik üretirken temel motivasyon okuyucunun önüne zorla çıkmak olmamalı. Doğal ve mevsime odaklı çalışma yürütülürse sonuçlar daha verimli olur. Örneğin yaz dönemi mayo satan bir firma “MAYO MODELLERİ” anahtar kelimesi yerine, “MAYO SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER” gibi daha spesifik konulara odaklanabilir.

2.      Mevsimsel Görsel Optimizasyonu Yapılmalı

Okuyucuya verilmek istenen mesaj yazıdan ziyade görsel ile çok daha iyi aktarılır. Standart görsel kullanımı yerine ürünü ya da hizmeti anlatan, aynı zamanda dönemin de ruhunu yansıtan fotoğraflar kullanılır. Örneğin kışlık bir ürün görselinde yaz temaları ve renkleri doğru olmaz.

3.      Doğru Zamana Odaklanılmalı

Sezonluk değişimlere göre SEO çalışmasında en çok yapılan hata doğru zamanda doğru stratejinin oluşturulmamasıdır. Genellikle e-ticaret işletmecileri sezonda trendlerdeki artışı görüp aksiyon almayı hedefler. Oysa net bir metrik var ki o da yapılan bir SEO çalışmasının ortalama 2 – 3 ay sonra verim verdiğidir.

4.      Sektörün Sezonu Doğru Tespit Edilmeli

Sektörün yılın hangi periyotlarında iniş ve çıkış yaşadığını bilmek, firmaların SEO optimizasyonu ve pazarlama aksiyonlarını büyük ölçüde kolaylar. Google Trends üzerinden sitenin odak kelimesini kullanarak yıllık trafik ivmesini ölçebiliyorsunuz.

5.      Bonus: Mevsimlik SEO Stratejisini Önemseyin

Rekabetin yüksek olduğu e-ticaret dünyasında farklı, hızlı ve doğru aksiyonlar almak, rakiplerin önüne geçmek demek. SEO bir deniz ise sezonluk değişimlere göre SEO çalışması da bu denizde önemli bir balıktır. Profesyonel destek talep ederseniz Sıfır Yazılım ile irtibat kurabilirsiniz.

Sezonluk Değişimlere Göre SEO Rehberi

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
Sezonluk Değişimlere Göre SEO Rehberi hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.