Video İçeriklerde SEO Stratejileri

İçindekiler

İnternet dünyasında başarılı olmanın bazı metrikleri var. Bu kıstas sadece metin içeriklerde değil videolarda da geçerli. Video içeriklerde SEO optimizasyonu yapanlar daha fazla izleyiciye ulaşıyor. Günümüz web dünyasının 1 numaralı video platformu Youtube olduğundan, SEO çalışmaları da buranın algoritmalarına odaklı gerçekleşiyor.

Youtube video SEO çalışmaları her geçen gün önem kazanmaya devam ediyor. Bu stratejinin makale SEO çalışmaları ile büyük benzerlikleri var. Temel amaç yine hedef kitleye ulaşmak, daha fazla ön plana çıkmak ve erişimleri arttırmak. Fakat SEO optimizasyon kısmında birçok konuda ayrıldığını da not düşmekte fayda var.

Youtube video arama platformları arasında dünyada 1. genel arama motorları sıralamasında ise Google’dan sonra gelerek 2. sırada yer alıyor. Google, Yandex ve Bing arama motorları gibi Youtube’nin de kendine özgü bir algoritma metriği bulunuyor. Kanalın takipçi sayısı, videoların erişimi ve ulaşacağı kitle tamamen bu algoritma değerlendirmesine göre belirleniyor. O halde merak ettiğiniz şu sorulara yanıt vermeliyiz: Video içeriklerde SEO optimizasyonu nasıl yapılır? Videolarda SEO’nun önemi nedir? İşte detaylar…

video iceriklerde seo 3

Video İçeriklerde SEO Ne Demek?

Dijital mecradaki hiçbir arama motorunun algoritma yapısına kimse %100 hakim değildir. Bunun sebebi, platformların metriklerini şirket dışına sızdırmaması. Ancak SEO uzmanları uzun çalışmalar neticesinde en çok verim alınan SEO optimizasyon modelini tespit eder ve müşterilerine paylaşır. Bu durum video SEO işlemi için de geçerlidir.

Video içerikler için uygulanacak SEO yöntemlerine geçmeden kısaca SEO’nun ne olduğundan bahsedelim. Türkçesi “Arama motoru optimizasyonu” İngilizcesi ise “search engine optimization” olan bu kavramın çok uzun ve karmaşık bir tanımı olsa da en temel ifadesi şudur: Web sayfalarının, metin ya da video içeriklerin arama motorlarındaki sıralamalarını iyileştirmek, daha fazla kişinin önüne çıkmak için yapılan işlemlere denir.

Metin içeriklerin SEO’su sadece Google odaklı yapılır. Fakat videolar hem Youtube hem de Google algoritmaları baz alınarak gerçekleştirilir. Aslında her iki içerik türünü birbirinden ayıran temel özellik de budur. Buna göre video içeriklerde SEO stratejisini şöyle tanımlayabiliriz: Videoları yüklerken metin kısımlarının düzenlenmesi, hedef kitleye yönelik anahtar kelime kullanılması ve görsel optimizasyonu gibi birçok faktörün gerçekleşmesine denir.

Video İçerik (Youtube) SEO Optimizasyonunun Temel Mantığı

Google 9 Ekim 2006 yılında dünyanın en büyük video platformu olan Youtube markasını satın aldı. O tarihten günümüze Google ile Youtube birbirine entegreli çalışıyor. Her ikisinin de temel amacı aynı: kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmak. Bunu yaparken de veri havuzundaki videoları birçok parametreye göre tarar ve aratmaya en uygun içeriği çıkarır. Video içerik SEO yapmanın temel amacı da bu aratmalarda doğru kullanıcıların karşısına çıkabilmek.

Video içeriklerde yapılacak SEO’nun Youtube sıralamasına etkisi kadar Google üzerinde de görünme olasılığını yaratır. Yani arama motoru üzerinden de organik trafik çekmek mümkün. Videoda anahtar kelime, etiket, başlık ve açıklama kullanmak tam olarak bu yüzden önemli.

Video içerikleri arama kriterlerine uygun hale getirmek ve sıralamada güçlendirmek için şu temel ipuçlarını değerlendirebilirsiniz:

 • Video içerik süresinin 2 dakikadan az olmamasına dikkat edin.
 • Hedef anahtar kelime muhakkak başlıkta yer almalı.
 • Video içeriğin açıklama kısmında ilk cümle her zaman etkili ve dikkat çekici olmalı.
 • Kullanıcıların dikkatini çekmek adına küçük resimler kullanabilirsiniz.
 • Açıklamada kullanıcıları yorum yapmaya teşvik edici detaylar oluşturun.
 • Video içeriği Youtube dışında tüm platformlarda paylaşma gayreti gösterin.

Yukarıdaki püf noktaları Youtube algoritmasına yönelik platformun hangi içeriği ön plana çıkaracağını belirlerken kullandığı botların hedefine girmek amacıyla yapılır. Fakat her ne kadar bu metrik ve püf noktaları uygulansa da sıralamada etki görmemeye sebep karmaşık yönergeler de olabiliyor. Bu sebeple uzman bir SEO ekibinden danışmanlık alınmasından fayda var.

video iceriklerde seo 2

Video İçeriklerde SEO Optimizasyonu İle Sıralama Arttırma Yöntemleri

Youtube üzerinde daha fazla kitleye ulaşmak ve başarıya erişmek için video içeriklerde SEO stratejisi belirlemek gerek. Çoğu zaman içerik ne kadar güçlü olursa olsun arama motoru optimizasyonu göz ardı edilirse istenen verim alınamaz. Bu hem zaman hem de maddi kayıp anlamına gelir. Milyonlarca içerik arasından sıyrılıp potansiyel kitleye erişmek için aşağıdaki 5 temel adımı uygulayın.

1.      Anahtar Kelime Araştırması

Youtube içeriklerine SEO çalışması, daha iyi sıralama almak ve izlenme sayılarını arttırmak için yapılan bir optimizasyon şeklidir. Anahtar kelime çalışması ise bu sürecin temel taşlarından sayılır. Video doğru kelimeler ile tanımlanırsa, hedefine en doğru şekilde ulaşır. Keyword tespiti için Google Trends, Youtube Arama Önerileri ya da Semrush gibi kanallardan destek alabilirsiniz. Ayrıca rakip videoları izleyerek analiz yapmak, odak kelime tespitinde işe yaramaktadır.

Video içeriklerde SEO’nun bazı püf noktaları var. Örneğin anahtar kelime seçiminde kısa kelimeler yerine uzun kuyruklu seçimler yapabilirsiniz. Böylece daha az rekabete girecek ve erişim akışını sağlayacaksınız.

2.      Doğru Başlık Kullanımı

Video içerik için belirlenen anahtar kelime birçok noktada kullanılır ki bunlardan biri ve en önemlisi başlıklardır. Başlık yani “Header” kısmı kullanıcıların ilk göz teması kurduğu kısım olduğundan, buranın düzenlenmesine ayrı özen gösterilmeli. Bu kısım web makalesindeki Header 1 yani “H1” başlığına karşılık düşünebilirsiniz.

ÖRNEK: VİDEO İÇERİKLERDE SEO – EN ETKİLİ 5 YOUTUBE SEO FİKRİ

3.      Doğru Etiket (Hashtag)Kullanımı

Web içeriklerinde olduğu gibi Youtube videolarında da etiket kullanarak videonun konusunu ve hedef kitlesini arama motoruna bildirirsiniz. Hashtag kullanımı günümüz Youtube algoritmalarında organik trafik çekmek adına en iyi kaynak denebilir. Öncelikle odak kelimenizi ve uzantılarını muhakkak etiketler kısmında geçirin. 120 karakterlik sınırlama var ve bunu en iyi şekilde değerlendirin. SEO hizmeti veren bir ajans videosu için etiket örneği şöyledir: SEO uzmanı, SEO ajansı, SEO uzmanı ne iş yapar, SEO nedir, SEO ipuçları…

4.      Etkili Açıklama Yazma

Video içeriklerde SEO çalışması, büyük oranda videonun yüklenme aşamasında yapılır. Açıklama alanı da bu aşamada karşımıza çıkıyor ve üzerinde durmamız kritik bir çalışma. Açıklama alanında videonun konusu özetlenir. Aynı zamanda burada anahtar kelime mutlaka geçirilir. Başlık ve etiket kısmı kısa olduğu için buralarda kısıtlanabiliyoruz. Ancak açıklama alanı 5000 kelime sınırı olunca, SEO çalışmasını rahatça yapabilmek mümkün. Yapabileceğiniz stratejilerden bazıları şunlar:

 • Videonun konusu açıklanır,
 • CTA mesajlar verilir,
 • Videodaki belirli bölümler öne çıkarılabilir,
 • Web sitesine yönlendirme yapılabilir,
 • Hashtag kullanımı yapılır,

NOT: Video içeriklerde SEO yaparken açıklama kısmına 15’den fazla etiket kullanılmaması önerilmektedir.

5.      Dosya Adı Optimizasyonu

Videolarda SEO optimizasyonu sadece yükleme aşamasında atılacak adımlardan ibaret değil, aynı zamanda yüklemeye başlamadan evvel alınacak aksiyonları da kapsar. Dosya uzantıları, paylaşım sonrası görünür olmadığından pek fazla kullanıcılar tarafından önemsenmez. Oysa sıralama belirleyici bir metriktir. Video adı kısa ama anlaşılır olmalı. Muhakkak odak kelime uzantıda geçirilmeli. Örnek olarak şunu gösterelim: /video-iceriklerde-seo-ipuclari

6.      Video Kapak Resmi (Thumbnails) Hazırlama

Youtube’da tıklanma oranlarını arttırmanın birçok farklı yöntemi var. Kapak resmi de kullanıcı yönelimlerini belirleyen etkili bir seçenek. Kullanıcılar sorgu yaptıklarında karşısına çıkan seçeneklerin ilk olarak kapak resmine bakıyor. İkna etmek adına bu da bizlere optimizasyon yapma seçeneği oluşturuyor.

Video kapaklarındaki görseller içeriğin konusuyla alakalı olmalı. Görsel üzerinde metin olması tavsiye edilir. Böylece kullanıcıları tıklamaya teşvik edebilirsiniz.

7.      Bonus: Video İçeriklerde SEO’yu Güçlendirecek Araçlar

SEO optimizasyon sürecinde yardımcı birçok araç kullanılır. Youtube video içeriklerde de süreci kolaylaştıracak araçlar mevcut. Canva ile kapak görsellerini hazırlarsınız, VidIQ ile rakip içeriklerde analiz yapabilirsiniz, TubeBuddy ise kanalınızı yönetmeniz için size ziyadesiyle katkıda bulunacaktır. Öte yandan Semrush, Neil Patel ve Ahrefs gibi araçlarla da keyword keşfetme yapabiliyorsunuz. Daha kapsamlı önerilerde bulunduğumuz En Çok Kullanılan WordPress SEO Eklentileri makalemizi de okumanızı öneririz.

video iceriklerde seo 4

Video İçeriklerde SEO Stratejisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Uzun ve bilgi dolu bir makaleyi geride bıraktık. Bu aşamaya kadar video içeriklerde SEO çalışmasının anlaşıldığını düşünüyoruz. Son olarak en popüler birkaç soruya yanıt vererek konuyu pekiştireceğiz.

a)     Web makale içerisinde Youtube videosu kullanmak zararlı mı?

2023 yılının son çeyreğine kadar web sitesindeki içeriklere Youtube videolarını gömmek oldukça etkili bir SEO yöntemiydi. Sıralamada öne çıkmaya katkı sağladığı gibi Google’daki videolar sekmesinde de görünme olanağı tanıyordu. Ancak 2023 Google güncellemesi sonrası içerikte video kullanımı askıya alındı. Artık video siteleri farklı içerik siteleri farklı değerlendiriliyor. Özetle, blog yazılarının içinde Youtube videosu kullanmak sıralama kaybı yaşamanıza sebep olabilir.

b)     Youtube videoları aratmalarda nasıl öne çıkar?

İçerik kalitesi, başlık kullanımı, açıklama kısmı, etiketler ve kapak resmi gibi parametrelere göre Youtube sıralamaları belirler.

c)      Video içerikler için SEO desteği nereden alınır?

Uzun vadede kalıcı ve sürdürülebilir bir video SEO çalışması için profesyonel destek almak en doğru karar olur. Sıfır Yazılım uzmanlığına başvurabilirsiniz.

Video İçeriklerde SEO Stratejileri

Kendi kanalını kurarak kitlelere ulaşmak ve bunu bir kazanç yapısına dönüştürmek isteyenler YouTube kanalı açma rehberine ihtiyaç duyuyor.

Site yöneticileri dönem dönem WordPress’te cache nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak istiyor. Özellikle bu ihtiyaç, site üzerinde bir

Stoksuz E-ticaret modeliyle kazanç elde etme, online dünyada para kazanmanın en güvenli ve risksiz yöntemlerinden biridir. Minimum risk,

İnsan, gündelik yaşamında aktif kullandığı birçok araç ve donanımı ara ara kontrol eder. SEO Audit de aktif bir

Doğru ve etkili SEO title yazma web sitesinde tıklanma oranlarını yükselten bir metriktir. Fakat web siteleri için içerik

Teknolojinin geldiği noktada e-ticaret arenasına sürekli yeni seçenekler giriyor. Dropshipping iş modeli de internet üstünden satış yapmada son

WhatsApp
Merhabalar 👋
Video İçeriklerde SEO Stratejileri hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.